Pouhé dva dny zbývají do hokejového Mistrovství světa v Lotyšsku. České národní mužstvo do šampionátu vstoupí s výbornou bilancí v zádech – během devíti přípravných zápasů ani jednou neprohrálo, navíc se prezentovalo více než solidní hrou. „Tým má svoji sílu, kvalita v něm rozhodně nechybí. Nedávno se navíc dočkal posil z NHL, přijeli střelci. Doufejme, že budeme mít větší efektivitu,“ přeje si někdejší úspěšný kouč Valachů, který v letech 1997 až 2001 dovedl mužstvo ke třem trofejím.

Neliba jedním dechem dodává, že ani hráči ze zámoří nemusí mužstvu zajistit úspěch. „Finsko předloni na Slovensku poslalo jen dva hráče z NHL a dokázalo vyhrát. V základní skupině to sice nebylo úplně nejlepší, klukům však vštípili morálku a jejich výkonnost šla raketově nahoru. Nakonec uspěli i v samotném finále,“ připomíná bratislavské vítězství nad Kanadou.

Filip Chytil se ve čtvrtek připojil k národnímu týmu. Hned se zapojil do tréninkového procesu.
Jordán vypadl z nominace. Připojil se Chytil

Klíčem k úspěšnému šampionátu z pohledu českého fanouška tak vidí jednoznačné faktory. „Věřím, že realizační tým zvolil správné hráče a má vytipovanou chemii, která tam musí být. Důležité také bude, aby měl bojovného ducha a nadšení. Dnes se vyklekává, hráči chodí hodně do střel, mají obrovskou obětavost. Záleží, kolik takových kluků budeme mít. Není to jen o gólech, ale také kolik soubojů zblokujeme,“ uvědomuje si bývalý úspěšný hráč obránce.

Český tým by se na blížícím se šampionátu měl spolehnout na brankářské obsazení. V závěrečné nominaci nechybí vítěz KHL Šimon Hrubec (Omsk), z bohaté soutěže se do Lotyšska podívá také Roman Will. (Čeljabinsk) Domácí ligu zastupuje liberecký Petr Kváča. „Brankáři musí zachytat. Vždy, když byl výrazný úspěch, tak nás nějaký gólman podržel. Výborně se jeví Hrubec, který asi zaslouženě bude jedničkou. Své kvality ukazuje rovněž Will,“ věří nominovaným brankářům.

Celé mužstvo je od začátku nového reprezentačního cyklu pod vedením hlavního trenéra Filipa Pešána, který si za asistenty vybral Jaroslava Špačka a Martina Straku. „Vystupuje dost sebevědomě. Na druhou stranu je to mladý ambiciozní kouč. Vedle sebe si zvolil asistenty, kterým důvěřuje, oba jsou to velké osobnosti. Stejně jako manažer (Petr Nedvěd – pozn. red.). Uvidíme, co to vše udělá na Mistrovství světa.“

Jan Václavek (uprostřed) v uplynulém extraligovém ročníku odehrál ve Zlíně odehrál 24 zápasů. O sezonu dříve však na hostování zažil velké trápení.
Nemohl chodit, měl noční můry. Bývalý Beran popsal, čím si musel projít

A jak Jan Neliba odhaduje šance českého týmu? „Světová špička je vyrovnaná, zlobit můžou i Švýcaři,“ poukazuje na stříbrné medaile z let 2013 a 2018. „Pochopitelně bude záležet na tom, jak ostatní poskládají své týmy. Jsem ale střízlivě optimistický – když bych měl tipovat, tak skončíme třetí,“ věří národnímu mužstvu v medailový úspěch.

Jak si nakonec tým okolo Filipa Pešána povede, budeme moci sledovat už od pátečního dne, kdy v Rize od 15.15 hodin sehraje úvodní zápas šampionátu proti Rusku. Sbornou naposledy v sobotu na Českých hokejových hrách porazil 4:0.

Bude se výsledek opakovat?