V první řadě je nutné si uvědomit, že při pořízení například pejska přibyde rodině řada povinností. Jak se s novou situací vypořádat a čeho se vyvarovat, v rozhovoru přibližuje Adéla Zahradníčková z útulku Anidef Žim na Teplicku.

Rodiče často nepočítají při pořízení pejska či kočičky svému dítěti s tím, že se teď budou muset starat o oba. Je to tak?
Rodiče by především neměli přemýšlet o pejskovi jako o dárku pro dítě, ale o tom, zda ho chce rodina jako celek. Známe příklady z praxe, kdy si to někteří lidé takto naplánují a nedojde jim, co to znamená pro ně jako dospělé. Musí si uvědomit, jestli jsou na zvířátko připraveni, protože budou svého potomka učit, jak se o něj starat. Ale pokud rodina má tu možnost, jsme určitě pro vychovávat děti zároveň se zvířaty.

Musí se ale rozhodnout, zda jsou ochotni věnovat mu čas a připravit se na to, že ze začátku vše nemusí být tak snadné, jak to vidí třeba u známých či v okolí. Budou tomu muset něco obětovat. U nás v útulku to je dokonce jedna z podmínek, že před adopcí musí přijít celá rodina. Často se stane, že si zvířátko vybere maminka s dětmi a pejsek se vrací za týden, protože tatínek s tím vůbec nesouhlasí. Ta zvířata se stávají členem rodiny, proto s tím musí být obeznámeni všichni.

Speciální letní soutěž Dítě Deníku odstartovala 1. června, fotografie můžete zasílat na e-mail dite@vlmedia.cz. Na fotografii: Erik Větříšek, 1 rok.
Speciální letní výzva s anketou: Zapojte se do naší fotosoutěže Dítě Deníku

V jakém věku je vhodné děcku pořídit čtyřnohého kamaráda?
Těžko říct, záleží na druhu zvířete. Čím dříve se ale dítě naučí o zvíře starat, tím více je to pro něj přirozenější. U pejska, když ho máte od štěněte, je to možná snazší, ale od nás putují dost často i dospělí, starší pejsci. Proto pečlivě pozorujeme, jak reagují na lidi, na děti a jde pak o individuální posouzení možností adopce. Vhodné jsou třeba i dočasné adopce nebo doživotní dočasná péče, kdy zvířata nejsou umístitelná do rodiny kvůli velkým výdajům za veterinární péči nebo s ohledem na věk.

Co dělat, když se adaptace zvířete v rodině nedaří?
V tomto případě je hrozně důležité reagovat včas a nenechat to dojít do stadia, které lze označit za konec a vrácení zvířete. Je nám jasné, že zájemce od nás odchází se spoustou informací a zapamatuje si třeba jen 30 procent z nich. I proto lepíme na očkovací průkazy naši vizitku s kontakty, aby se na nás ihned mohli obrátit s čímkoli a my jsme připraveni poradit. Někdy si třeba jen nerozumí, pejsek nechápe novou situaci nebo naopak zjistíme, co mu vadí a není problém to odstranit. Musí se to ale řešit včas.

Z našich zkušeností také vyplývá, že pokud pejsek třeba srazí dítě na zem nebo ho kousne, skoro ze sta procent je chyba u nás lidí. Buď jsme něco způsobili z nepozornosti, dítě ho mohlo pozlobit, zatáhnout ho za srst či mu sáhnout do misky se žrádlem. Chráníte nejen dítě, ale i psa, a ten dozor musí být přiměřený. Musíme dítě naučit, jak se k němu má správně chovat.

Miminka a mazlíčci.
Miminka a domácí mazlíčci. I když milujete první, nezapomínejte ani na druhé

Jak postupovat, když už pejsek v rodině je a novým členem domácnosti se stane miminko?
Zvířátko je vhodné připravovat na změnu během těhotenství, i když to často už vnímá, že přijde něco nového, nějaká změna. Záleží, jak pejskovi důvěřujete a jak ho poprvé s miminkem seznámíte. Hodně se doporučuje nechat miminko očuchat, olíznout. Jiné to je u psa menšího vzrůstu, jiné u většího bojového plemene. Určitě bych ale zvíře neodstrkovala od nového člena rodiny, neoddělovala ho a zapojila do společného soužití. Zároveň bych mu dopřála chvíle klidu a trávila s ním čas i odděleně. Je to podobné, jak když už máte dítě a rodina čeká další.

Nic roztomilejšího jste dlouho neviděli. Děti a domácí mazlíčci zachyceni ve spánku:

Zdroj: Youtube

Podle odborníků jsou zvířátka v rodině prospěšná. Souhlasíte?
Určitě, zvlášť dětem to může dát hodně, učí se zodpovědnosti a jak se starat o živého tvora. Propojuje nás to s přírodou a uvědomíme si, že tu nejsme sami a jak se máme chovat ke svému okolí. Pro dítě může být i jednodušší se přes zvířátko učit všechny možné vjemy, emoce, komunikaci či vztahy.

Jaká jsou rizika, když se rodina rozhodne si pořídit zvíře?
Určitě je nutné počítat s tím, že prvotní náklady nejsou konečné, většinou jsou totiž nejnižší. Zároveň doporučujeme, když nejde o adopci z útulku, nereagovat na nejlevnější inzeráty a dát na doporučení, kupovat z prověřených zdrojů, testovaných vrhů. Levné zvíře pak může stát velké peníze za veterinární péči, pokud je třeba z množírny. Tato štěňátka si často přinesou do života řadu nemocí a neduhů a během prvních měsíců tak často může jít o drahou léčbu.

V lepším případě jde o preventivní prohlídky, očkování, ale určitě si nechat zálohu na lepší krmivo, případné léky, kastraci – ta domácí zvířátko chrání před mnoha zdravotními problémy. A počítat s tím, že jak malý, tak dospělý pes může v bytě něco zničit. To jsou asi největší rizika. Nutné je také počítat s dostatkem času na péči.

Na snímku jsou nafukovací hračky Fatra Napajedla.
KVÍZ: Kdy vznikl dudlík či první kočárek? A víte, co jsou reborni?

Ve vašem útulku si zájemce může zkusit, jaké to je pečovat o pejska či kočičku.
Pořádáme i prohlídky útulku pro školy či školky, byly zde i nižší ročníky středních škol. Je to program na přibližně tři hodiny, v jehož rámci mají možnost nejen děti vyvenčit s ošetřovatelkou pejska, projdou si útulek, ukážeme jim i tu práci se zvířetem. Podle věkové skupiny s nimi probíráme také důvod, proč se k nám ten pejsek dostal.

Cílem je ukázat správně fungující útulek, který pomáhá a zvířeti je tu dobře a bude jen líp, i to, že pobyt u nás není nic špatného. Když se zvíře dostane do útulku, často mu to spíš pomůže. Rodiny, kde zvíře není, nemá dítě šanci vůbec zjistit, jaká je to zodpovědnost. Tady si to alespoň zčásti zkusí. Proto máme i čtyři dny v týdnu otevřený útulek pro veřejnost. Nehlásáme, že každá rodina musí mít zvíře. Kdo na to nemá finančně či časově, neměl by ho mít.

Děti a mazlíčci
Zvíře je ideálním kamarádem a společníkem pro jedináčky a introvertně založené děti. Pravidelný kontakt se zvířetem zbavuje stresu a kompenzuje životně složité situace (rozvod rodičů, smrt v rodině). Starost o mazlíčka učí zodpovědnosti, zároveň u dítěte vzbuzuje více tolerance a empatie.