VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: VSETÍN

Vsetín se nachází na úpatí Vsetínských, Hostýnských a Vizovických vrchů kolem řeky Vsetínské Bečvy. Dominantou města je renesanční zámek s vyhlídkovou věží ze začátku 17.
Ve městě je mnoho dalších zajímavých staveb: evangelický kostel Dolního sboru s věží a evangelický kostel Horního sboru bez věže, farní kostel Nanebevzetí Panny Marie ve stylu pobělohorského baroka, Maštaliska – bývalý panský dvůr a budova Staré radnice.

Začíná Týden kultury na Valašsku, nabídne 13 představení v cirkusovém šapitó

Představením Slapstick Sonata v podání Cirku La Putyka odstartuje ve středu 22. srpna ve Velkých Karlovicích třetí ročník charitativního festivalu Týden kultury na Valašsku. Během následujících osmi dnů nabídne návštěvníkům třináct představení v originálním prostředí cirkusového šapitó.

Vydařená sezona: horka lákají na koupaliště desítky tisíc lidí

V tropických dnech je nejlepší zchladit se u vody. A většina přírodních i umělých koupališť v regionu praská letos v létě ve švech. Návštěvníky láká voda i další atrakce, sportovní hřiště a jiné služby, které v areálech nabízejí.

Ve Velkých Karlovicích chystají galavečeři na počest 100. výročí Československa

Jak se v našich zemích stolovalo za první republiky? Co se servírovalo v luxusních pražských podnicích, ale také běžných domácnostech, mimo jiné i na Valašsku? A jak se dají tehdy obvykle používané suroviny moderně ztvárnit v dnešní kuchyni?

Kroj lidi sbližuje, shodují se tanečníci

Johana Ficová a Roman Diblík jsou členy folklorního spolku Jasénka už dvě dekády. Svůj první kroj oba oblékli, když jim nebylo ani pět let a po celé té době se stále těší na to, až si ho opět obléknou.

Vandal poničil čtyři mladé lípy

Mladé stromy u fotbalového hřiště v Liptále zřejmě překážely neznámému vandalovi.

Knihovníci musí označit 40 000 svazků

Masarykova veřejná knihovna ve Vsetíně, konkrétně její centrální část na Dolním náměstí je uzavřená. Důvodem není celozávodní dovolená, ale modernizace výpůjčního systému.

Starým lidem hrozí ve vedrech kolaps. Hlavní je dostatečně pít

Aktuální nekončící vlna veder sužuje lidi všech věkových kategorií. Nejohroženější skupinou jsou ale senioři a dlouhodobě nemocní, pro které je horko velkou zátěží. Pracovníci domovů důchodců a pečovatelských služeb v celém regionu myslí na opatření, která mají starým lidem ve vedrech co nejvíc ulevit.

Pomoc pro vsetínskou Charitu. Dostali nové auto

Nové osobní auto získala v úterý do užívání vsetínská Charita. Ředitelka organizace si včera převzala klíče od zástupce reklamní agentury Kompakt.

Návrat kempování? Lidí přibývá, ale vyžadují kvalitu

ROZHOVOR / Kemp Ranč Bystřička na Valašsku ležící kousek od hráze stejnojmenné vodní nádrže vítá návštěvníky a milovníky kempování už třetím rokem. Majitelé manželé Stupkovi ho po několikaletém pustošení předchozími provozními dali do pořádku a hosté jsou spokojení.

Saša Rašilov přilákal svým čtením a zpěvem přes stovku diváků

První srpnové pondělí zavítal do Vsetína herec a muzikant Saša Rašilov. Na Dolním náměstí četl a zpíval dětem na akci, kterou Masarykova veřejná knihovna nazvala Letní prázdninové čtení. Známý kumštýř přilákal desítky diváků.

Starý dobrý western: festival i v tropech přilákal přes 2 tisíce lidí

/FOTOGALERIE/ Dlouhé sukně, kárované košile a kovbojské klobouky. Louka na scéně Letního kina v Bystřičce na Valašsku je zcela zaplněná vyfešákovanými účastníky festivalu Starý dobrý western.

Češi se vracejí do kempů. Žádají ale kvalitní služby

Deštivější první polovina prázdnin oproti minulým sezonám zapříčinila slabší návštěvnost zejména stanařů, počet vyznavačů kempování ale za poslední roky roste.

Srdce lázní je v havarijním stavu, oprava je nezbytná

Městské lázně ve Vsetíně se dočkají oprav. Potrvají tři roky a spolknou třicet milionů korun. První etapa začne už příští rok.

Prastarým automobilovým dědečkům dělají valašské kopce problémy

Na Valašsko se sjely veterány z celé republiky i okolních států. Vedla tudy trasa jednadvacátého ročníku Beskyd Rally Turzovka. Přes Soláň, Karlovice, Karolinku a Kohútku se prohnalo sto šedesát krasavců. Prohlížím je a procházím kolem nich s úctou a obdivem, některým je přes sto let.

Valaši budou zatmění Měsíce sledovat z hvězdáren i hradu

Zajímavou podívanou bude v páteční večer úplné zatmění Měsíce, které bude nejdelší v tomto století. Vzácný úkaz bude pozorovatelný v celém jeho průběhu a hvězdárny na Valašsku se už na něj chystají. Velký zájem je také o pozorování z hradu Lukov, kde už jsou místa beznadějně plná. Nadšenci budou zatmění pozorovat i z okolních kopců.

Vandalové ve Vsetíně dál ničí truhlíky s květinami

Okrasa Vsetína a pro mnohé místní obyvatele chlouba centra města vzala opět za své. Po dvou měsících se opět vandalům znelíbily okrasné truhlíky s muškáty. Tentokrát neskončily v potoce, ale rozbité na chodníku. Jeden stojí město tisíc korun, radnice je hodlá stále doplňovat.

Vsetínská patologie pracuje s novým přístrojem za 1,5 milionu

Laboranti Oddělení patologické anatomie Vsetínské nemocnice pracují s novým tkáňovým procesorem. Moderní přístroj za více než 1,5 milionu korun nahradil starý procesor a umožňuje kvalitnější zpracování biologického materiálu. Dále podstatně urychluje přípravu preparátů a vyšetření některých vzorků.

Hvězdou třiadvacátého Amfolkfestu bude kapela Folk Team

Třiadvacátý ročník tradičního festivalu Amfolkfest se v osadě Pulčín na Hornolidečsku uskuteční v sobotu 28. července. Akce s přídomkem „malý festival na konci světa“ přivítá české i slovenské hudebníky napříč žánry. Hlavní hvězdou festivalu bude letos legendární Folk Team.

Ve Vsetíně začíná 30. ročník celosvětového soutěžního fotografického salonu

Opět po dvou letech začíná ve Vsetíně další, už třicátý, ročník fotografického bienále Interfotoklub. Do konce října mohou fotografové přihlašovat svá díla do několika tematických sekcí. V listopadu snímky vyhodnotí odborná porota a ty nejlepší si lidé prohlédnou na výstavách ve vsetínských galeriích na začátku nového roku.

Místostarosta Pifka: Máme stadion standardu 21. století

Stavební práce ve vsetínském zimním stadionu Na Lapači jsou v plném proudu. Firmy dílo předají v půlce září. Plně provozu schopný bude stadion už v půlce srpna. Včera vyjeli hokejisté poprvé na led.

Oprava Lidového domu se prodraží o více než milion

Oprava Lidového domu bude o více než milion korun dražší. Po dokončení bude vsetínský Liďák kompletně opravený zvenku i zevnitř. Vsetínští herci přivítají milovníky divadla ve fungl novém sále koncem září letošního roku.

Hrozenkobraní nabídne tradiční recepty i veganskou kuchyni

Třetí ročník Hrozenkobraní začne v sobotu 21. července dopoledne. Návštěvníci se mohou těšit na folklor, tradiční výrobky a kuchyni, ale také na folkbeat, blues a jazz a veganská jídla.

Na hovězskou pouť je lépe jet letos vlakem

I přes stavební práce na průtahu Hovězím, které jsou v plném proudu, čeká vesnici nadcházející neděli tradiční pouť. Dopravní situace bude složitá, vedení obce posílí vlakovou dopravu a žádá návštěvníky poutě, aby železnici upřednostnili.

Co s pohozenou jehlou? Nejlépe vyhodit ji sám

Nepříjemnou situaci nález pohozené injekční jehly v trávě nedaleko bytovek v části Halenkova Kuželky řešil před nedávnem místní obyvatel Antonín Mareček. Jehlu objevil jeho syn. Podle tloušťky odhadl, že nebyla narkomana, přesto jej nález rozzlobil.

Na knihy v nové knihobudce dohlíží skřítek

Z nové vyřezávané knihobudky si můžete zdarma vypůjčit jakoukoliv knihu, která vás zrovna zaujme. Dřevěnou knihovničku vyrobil Jan Brlica ml., který ji dal podobu skřítka.

Reliéfy za půl milionu mají ustoupit novému bistru

Restaurace Na Pančavě je nyní v rekonstrukci a v novém designu ji znovu otevře také nová provozní. Plány na nový interiér nepotěšil vsetínské historiky, protože původní dekorace, keramické reliéfy, je raným dílem akademického sochaře Pavla Drdy a v restauraci jsou více než třicet let. Historička Olga Mehéšová se obává, že se v průběhu rekonstrukce zničí.

Tip na zajímavý letní zážitek: zkuste kurz pečení frgálů

Chcete se v létě nejen bavit, ale také se něčemu novému přiučit? Co třeba pečení valašských frgálů přímo v regionu, který je jejich výrobou proslulý – ve Velkých Karlovicích?

Vsetín ožil desátým Krpcem

Desátým ročníkem Mezinárodního folklorního festivalu Vsetínský krpec ožil Vsetín uplynulý víkend. Na dva a půl tisíce lidí si užilo dvacet tanečních a hudebních pořadů s pětistovkou účinkujících.

AKTUALIZOVÁNO

Výbuch ve firmě v Jablůnce, zraněného muže převezli do popáleninového centra

Průmyslovým areálem v Jablůnce na Vsetínsku otřásl dnes ráno výbuch. V péči zdravotníků se ocitli čtyři lidé. Podle policejního mluvčího Petra Jaroše jsou tři zranění lehce, zranění čtvrtého je vážné. Explozí zasažená budova má podle hasičů narušenou statiku. Část objektu se zřítila.

Zastupitelé zvolili ředitelku navzdory doporučení komise

Jmenování nové ředitelky Základní a mateřské školy Lhota u Vsetína vyvolalo ve vesnici rozruch. Obě kandidátky prošly konkurzem, přičemž výběrová komise doporučila pořadí.

Srdce Valašska žije folklorem

Tanečníci a muzikanti z chilského souboru Villa San Bernardo zpestřili včera vyučování školákům ve Velkých Karlovicích. 

Popelnice jsou plné. Radnice zvažuje řešení

Ve třech největších valašských městech obyvatelé úspěšně recyklují odpady. Za rok dokážou v každém z nich vytřídit až téměř tisíc tun papíru, plastů skla, nápojových kartonů či kovů. Ve Vsetíně se radní potýkají s nedostatkem kontejnerů, které přetékají. Řešení už našli.

Soláň láká na klání sekáčů i další ročník Malířských cest

Dvě zajímavé akce připravují na poslední červnový víkend členové Sdružení pro rozvoj Soláně. V pátek 29. června se nejprve na louce U Korytářů vedle Valašského ateliéru u Hofmanů uskuteční už 19. ročník sečení luk – soutěž O nejlepšího sekáče Soláně.

Vzácný motýl po 100 letech opět na Moravě. Významný objev pochází z Huslenek

Pracovníci Muzea regionu Valašsko mají za sebou významný objev. Na základě výzkumu přírody v Přírodní rezervaci Makyta v Huslenkách potvrdili výskyt nočního motýla šedovníčka horského (Gesneria centuriella) po více než sto letech na Moravě.

Svátek folkloru na Valašsku: blíží se 10. Vsetínský krpec

Od pátku do neděle zaplní Panskou zahradu ve Vsetíně účinkující Vsetínského krpce.

Mateřinka v Luhu slaví celý školní rok 50. výročí založení

Mateřskou školu v Luhu postavili v roce 1967. Začala fungovat jako první spojené zařízení ve Vsetíně, kde bylo devadesát dětí v mateřince a pětatřicet v jeslích na podzim téhož roku. Právě od loňského podzimu slaví školka padesát let a oslavy si náležitě užívají po celý školní rok 2017/2018.

V Ústí odhalili památník padlým za 1. světové války

Památník padlým za první světové války odhalili v sobotu (23. června) na hřbitově v Ústí u Vsetína. Slavnostní odhalení uspořádala obec v rámci oslav stého výročí konce první světové války.

U Balatonu vzplanula svatojánská vatra, zapálili ji členové souboru Ostrévka

Svatojánské ohně na počest světce Jana Křtitele uspořádali v pátek u Balatonu v Novém Hrozenkově členové folklorního souboru Ostrévka. Návštěvníky seznámili s tradicemi a zvyky dodržovanými o Svatojánské noci. Soubor uspořádal akci už popáté. V programu vystoupila také pěvecká skupina Hafera a muziky Krkoštěna, Malá kotula a Juráš.

V Ústí odhalí památník padlým u příležitosti 100. výročí konce I. světové války

Oslava stého výročí konce první světové války se uskuteční v sobotu 23. června od čtrnácti hodin v Ústí. Oslavě na hřišti u Sokol klubu bude předcházet slavnostní odhalení památníku padlým na místním hřbitově.

Student ze Vsetína získal za výzkum léčby rakoviny významné ocenění

Prestižní ocenění Cena Sanofi za farmacii získal talentovaný vědec ze Vsetína Zdeněk Škrott. Mladému badateli ji v Praze osobně předal nositel Nobelovy ceny za chemii Jean-Marie Lehn. Kromě finančního ocenění získal Škrott také měsíční stáž ve francouzské laboratoři dle svého výběru.

Unikátní nález v Horní Lidči. V sekyrce z doby bronzové se dochovala část dřeva

Muzeum regionu Valašsko se pyšní novým unikátním archeologickým nálezem. Jedná se o bronzovou sekyrku z pozdní doby bronzové, o takzvaný typ s tulejí a ouškem. Odborníci jej datují do časového rozpětí 1350 až 800 před našim letopočtem.

Masarykovo gymnázium devadesátileté. Stovky studentů přišly zavzpomínat

VIDEO / FOTOGALERIE / Masarykovo gymnázium ve Vsetíně slaví devadesát let. Od roku 1928 jím prošly tisíce studentů, jímž předávaly vědomosti téměř tři stovky kantorů. Šestnáctkrát se změnil název školy. Čtyři změny zažila Jaromíra Kaderková, která nastoupila v roce 1961 a na škole působila do roku 2005.

O Ratibořský chleba Valaši nepřijdou

Silničáři se pustili do rekonstrukce silnice v Ratiboři. Při opravách chodníků a cesty v délce skoro čtyři kilometry asistují zaměstnanci obce, ruku k dílu přiloží i místní obyvatelé.

Vsetíňané vybrali deset problémů města, nejvíce si přejí útulek pro zvířata

S námi pro vás za jeden provaz je název setkání, které se konalo tento týden na vsetínské radnici. Cílem bylo zapojit veřejnost do rozhodování o dění ve městě.

V nové hale ve Vsetíně najdou práci čtyři desítky lidí

Společnost Trimill zabývající se výrobou obráběcích strojů včera (pátek 15. června) slavnostně otevřela novou výrobní halu v areálu bývalé Zbrojovky ve Vsetíně. Její výstavba vyšla na více než 190 milionů korun. Práci v ní do budoucna najde až čtyřicet nových zaměstnanců.

Nedostatek vody řeší vrty. Někteří se připojují na řad

Dlouhodobé klimatické změny způsobují pokles hladin podzemních vod. Vesnice, které mají vlastní vodovody, se potýkají s nedostatkem životodárné tekutiny. Ve Valašské Bystřici včera vydali nařízení o šetření vodou z obecního vodovodu spolu se zákazem zalévání a napouštění bazénů. Některé dědiny se napojují na řad Stanovnice, jiné řeší situaci vlastními vrty.

Jak jsme žili v Československu - tentokrát z Lačnova

Obec Lačnov leží v okrese Vsetín šest kilometrů severně od Valašských Klobouk a tři kilometry západně od Horní Lidče. Rozkládá se v údolí, které se svažuje od severu k jihu mezi dvěma větvemi podhůří Vizovických hor. Obcí protéká Lačnovský potok, katastrem obce dále potoky Seninka a Smolinka. Nejvyšší vrchol Lačnova je Láz (707 m n.m.).

Vsetínské gymnázium slaví 90 let, oslavy vyvrcholí setkáním absolventů

Masarykovo gymnázium ve Vsetíně letos slaví devadesát let od svého založení. Oslavy, které se budou konat v pátek, sobotu i neděli (15. – 17. června), jsou zaměřené hlavně na setkání absolventů školy, kteří se mohou po letech sejít a se svými bývalými učiteli zavzpomínat na roky strávené ve škole. Součástí oslav bude také den otevřených dveří a dvě divadelní představení.

Nabízeli výhodnou smlouvu. Žena nakonec platí za plyn více

Žárovky jako dárek, za který nakonec zaplatíte několik tisíc. Závazné přihlášky do aukcí, kde je vítěz předem známý, a pokud zákazník „vítěznou“ smlouvu nepodepíše, čeká na něj pokuta.

AKTUALIZOVÁNO

Cyklista se srazil při projížďce se lvem. Majitel ho chce zažalovat

Nedělní projížďka skončila pro osmatřicetiletého cyklistu nečekaným zážitkem. Při sjezdu z Pulčína se na cestě ve Zděchově na Valašsku střetl se lvicí, kterou tady „venčil“ místní chovatel Michal Prášek. Cyklista utrpěl škrábance a tržné rány, z nemocnice už je doma.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT