Vznik dechové hudby Zubřanka se datuje do roku 1908. Tehdy pod vedením kapelníka Šimurdy vznikl soubor složený z hudebníků ze Zubří a Zašové. „Soubor se rozrůstal a získal si respekt v Zubří i okolí. Zubřanka nechyběla na žádné společenské akci,“ přiblížil současný kapelník Zubřanky Jaroslav Mužík.

Do roku 1961 se za dirigentským pultem vystřídali Ludvík, Jaroslav a Jindřich Dořičákovi. Po jejich působení se v roce 1962 stal kapelníkem Ladislav Slovák. V té době se kapele výborně dařilo. Do souboru přišli noví muzikanti, mnozí se zkušenostmi z vojenských kapel. Počet členů se vyšplhal na dvaačtyřicet. Kvalita se výrazně zlepšovala, repertoár dechovky byl široký.

„Počátkem osmdesátých let došlo ke všeobecnému poklesu zájmu o dechovou hudbu. Staří členové odešli, mladí nepřišli,“ uvedl Mužík. V té době skončilo také působení Ladislava Slováka. Úlohu kapelníka na sebe vzal Jaroslav Slovák. I přes všechny problémy dechovka nadále žila. Vypomáhaly jí muzikantské posily z okolních kapel.

Na začátku nového tisíciletí se po smrti Jaroslava Slováka stal kapelníkem Jaroslav Mužík, který dechovku vede dosud. „Aktuálně máme šestnáct členů. Nejstarším je pan Kroupa, kterému je pětaosmdesát let, naopak nejmladší je můj čtyřiadvacetiletý syn Jakub,“ přiblížil Mužík. Většina muzikantů je místních, tři dojíždějí od Valašského Meziříčí. „Pořád přetrvává ten problém, že mezi mladými není o dechovku příliš velký zájem, i když je pravda, že v posledních třech letech se situace začala měnit k lepšímu,“ podotkl kapelník s tím, že v nejbližší době by měli soubor posílit dva mladí muzikanti.

Snahou kapelníka je oživovat repertoár. „Kromě valašských lidových písniček, hrajeme jihomoravské lidovky a skladby Metoděje Prajky, které jsou známé po celé Evropě. Jsou složitější na hraní, ale velmi příjemné na poslech,“ vysvětlil Mužík.

Zubřanka se zúčastňuje společenských akcí ve městě i v okolí. „Jezdíváme do Valašského muzea v přírodě v Rožnově, zúčastňujeme se festivalu dechových hudeb v Prostřední Bečvě, hráváme ve Valašském Meziříčí a nedávno jsme vystupovali také ve Frenštátu pod Radhoštěm,“ vyjmenoval kapelník. Momentálně se hudebníci těší na páteční koncert, pak už začnou s koledami. „Plánujeme vánoční koncert, a tak nás čeká intenzivní příprava,“ dodal Jaroslav Mužík.