Letošní ročník byl už osmnáctým.

Pěveckého klání se zúčastnilo osmačtyřicet dětí, které reprezentovaly folklórní soubory ze Vsetína a okolí a také místní základní školy. Pořadatelé soutěžící rozdělili do dvou věkových kategorií.

„V první byli sóloví zpěváčci ve věku od šesti do devíti let. Bylo jich devatenáct. Ve druhé skupině, od deseti do patnácti let, soutěžilo třiadvacet dětí,“ prozradil organizátor soutěže Rudolf Magdon. Zvláštní kategorii tvořila pěvecká dua. Na pódiu se představily celkem tři dvojice zpěváků.

Každý interpret zazpíval dvě lidové písně a to bez jakéhokoliv hudebního doprovodu. „Všechny děti si nakonec odnesly účastnický diplom,“ doplnil Magdon.

Výkony jednotlivých soutěžících bedlivě sledovala a hodnotila tříčlenná porota, do které usedli violoncellistka Hana Škarpová, dlouholetý muzikant a pedagog Břetislav Rokyta a primáš valašské cimbálové muziky Kordulka Michal Jelének. „Děti byly šikovné,“ chválil po skončení soutěže Michal Jelének, který byl předsedou poroty. „Jen v některých případech je třeba si uvědomit, že jde o lidový zpěv a ne o populární hudbu nebo superstar,“ poznamenal s nadsázkou.

V každém případě je podle něj důležité, aby se podobné akce pořádaly i nadále. „Je také na rodičích, aby své děti ve zpěvu podporovali a vedli je k folklóru,“ mínil předseda poroty.

Trio hodnotitelů nakonec rozhodlo o tom, že nejlepší výkon v mladší kategorii podala Radka Mrlinová ze souboru Vsacánek a Martin Janáč z Malé Jasénky.

„Ve druhé, starší kategorii vybrali porotci celkem šest favoritů,“ doplnil další z organizátorů Oldřich Štroblík. Ze souboru Vsacánek to byly Pavlína Srbová a Lucie Vaňková, z Malé Jasénky Tereza Lukůvková a Marek Frňka a ze Základní školy v Liptále ještě Pavel Mrlina a Lenka Mrlinová.

Porotě se líbila také dvě dueta. „Obě reprezentovala dětský folklórní soubor Malá Jasénka,“ prozradil Štroblík. Byly to dvojice Johana Ficová s Terezou Lukůvkovou a Michaela Navrátilová s Kateřinou Škrabánkovou.

Všichni jmenování zpěváčci postoupili do regionálního kola soutěže, které se uskuteční 19. dubna ve Valašských Kloboukách.