Origami je první výstavou v nové sezoně zámku Lešná. Návštěvníkovi přibližuje tradiční směry i nové proudy origami, ke kterým patří například takzvané mokré skládání. K vidění jsou modely předních českých autorů jako Milada Bláhová, Vít Masopust a Jiří Janíček. Kromě nich se představí i Monika Hanková, Marcela Buřilová, Petr Stuchlý a další členové České origami společnosti.

„Vystavené exempláře doplňují panely z pera Františka Grebeníčka, na kterých je prezentována minulost origami, její nejvýznamnější milníky a vývojové větvě,“ uvedl Samuel Španihel, kurátor výstavy a odborný pracovník Muzea regionu Valašsko.

Japonské origami vzniklo přibližně v 9. století. Zpočátku sloužilo pro náboženské obřady a výzdobu šintoistických svatyní. Od 17. století začalo získávat na oblibě také jako zábava pro široké masy a postupem se stalo uznávaným uměním.

„V Evropě se vyvinulo zcela nezávisle, a to nejpozději ve 13. století. K jeho baštám patří zejména Španělsko, kde se pro něj vžilo označení papiroflexia,“ připomněl mluvčí Muzea regionu Valašsko Jiří Koňařík.