Výstava výkresů a modelů je jedním z výstupů více než rok trvajícího projektu studentů architektury z pražského Českého vysokého učení technického (ČVUT). Návštěvníci výstavy si mohou prohlédnout také výstupy z letní školy architektury, která se zabývala obytnou zástavbou v Chráněné krajinné oblasti Beskydy.

Iniciátory projektu byli rožnovští architekti Daniel Baroš, Michal Nejezchleb a historik Lukáš Perutka. Smyslem je snaha obnovit u veřejnosti zájem o architekturu, urbanismus a životní prostředí v Rožnově. „Je třeba zamýšlet se neustále nad budoucím rozvojem a směřováním města a v souvislosti s tím i okolní krajiny. Ne příliš kvalitní architektonickou tvorbu posledních desetiletí bude nutno vyvážit. Projekt se snaží nalézt jiné soudobější alternativy. Dáváme prostor mladým tvůrcům s energií pro nové neotřelé nápady," uvedli tvůrci na internetových stránkách projektu www.roznov21.cz.

Studenti navrhli například nové dopravní řešení širšího centra včetně parkování. Nově vytyčili turistické okruhy zahrnující i nyní nenavštěvované části města.

Řešili také stav a vzhled obchvatu náměstí a přilehlých ploch směrem k náměstí a směrem k pivovaru. Náměstí dostalo nový objekt radnice na místě obchodního domu a jeho plocha byla navržena tak, aby zde vznikl důstojný a reprezentativní městský prostor. „V centru jsme hledali polohy pro příjemné a prestižní bydlení v blízkosti středu města. Směrem k lávce přes Bečvu bylo umístěno nové kulturní centrum," uvedl Michal Nejezchleb.

Výstava bude v kině Panorama otevřena až do 5. května vždy v souladu s otevírací dobou kina. „Odtud se expozice přesune přímo na Masarykovo náměstí a následně pak do prostor rožnovské radnice," doplnil Lukáš Perutka.