Vernisáž obrazů malířky Lenky Jurečkové

čtvrtek / 30. června / 16.00 hodin / Galerie Stará radnice

Lenka Jurečková pochází ze Bzence. Žije v Praze. Absolvovala výtvarnou výchovu a český jazyk na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci (malbu u Akad. mal. Ladislava Jalůvky) a Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně (malbu u Mgr. Petra Kamenického).

Folklorní tradice se pro ni stala dominantním námětem tvorby už od dob studií. Inspiraci čerpá v živém folklorním dění jihovýchodní Moravy a přilehlých částech moravsko-slovenského pomezí. Figurativní motivy s typickými tanci, muzikanty, mužskými a ženskými sbory na obrazech často doplňují motivy krajinné – pole, vinohrady, mlýny i kapličky. Doposud připravila více než 40 autorských výstav hlavně na Moravě, ale i v Praze nebo v zahraničí.

Na vernisáže vystoupí její přátelé a hosté z Uherského Hradiště: Cimbálová muzika Ohnica a Miroslav Potyka, který se ujme úvodního slova. Výstava obrazů a kreseb Lenky Jurečkové v Galerii Stará radnice bude k vidění do 7. srpna, každé úterý až neděli od 14.00 do 17.00 hodin.

Taneční soutěže Vsetínského krpce 2016

V pátek od 20.00 do 21.00 hodin se uskuteční historicky první festivalová edice soutěže o nejlepší valašský taneční pár s názvem Zahrajte ně do kolečka. Své taneční nadání, talent, regionální stylovost i originalitu projevu poměří 10 tanečních párů z různých koutů Valašska, jejichž výkony bude hodnotit tříčlenná odborná porota. Ovšem ani po skončení tohoto tanečního utkání nechoďte domů, protože večer bude pokračovat zábavou Tancovačka bez hranic. Jak už název napovídá, návštěvníci budou mít možnost pobavit se a zatancovat si se zahraničními hosty festivalu. K tanci a poslechu bude až do 01.30 hodin hrát Cimbálová muzika Kordulka s primášem Michalem Jelénkem.

V sobotu bude pódium patřit klání již tradiční festivalové soutěže v odzemku a obuškovém. Během dopoledne proběhne předkolo soutěže Memoriál Dušana Růžičky v odzemku a obuškovém, na které od 14.30 hodin naváže jeho samotné finále. O vítězích rozhodne sedmičlenný komitét.

Variace na lásku

sobota / 2. července / 21.30 hodin / Panská zahrada

Ve společném programu se v Panské zahradě představí vsetínská Taneční skupina Kotár a cimbálová muzika Kordulka spolu se svými hosty, folklorním souborem Rosénka z Prahy a Muzičkou.

Tanečně-hudebního i humorně laděného divadelní představení se v roli průvodce, glosátora, love guru a moderátora ujme Martin Rezek. Variace na lásku nabídnou divákům pořad s tématikou tajemnou, přesto všem známou a blízkou. „Vysvětlíme vám, co je to láska, jaké má podoby, strasti a slasti," dodala Darina Budíková z Taneční skupiny Kotár.

Nelze v této souvislosti blíže nepředstavit pozvané hosty z Prahy. Rosénka je soubor s mnohaletou tradicí, který je nedílnou součástí Dejvického divadla. „Rosénka je známá především zajímavým výběrem materiálu a jeho netradičním zpracováním, o čemž svědčí četná ocenění z domácích i zahraničních festivalů a přehlídek a vy se o jejich tanečním a hereckém umu budete moci přesvědčit sami," pozvala Darina Budíková.

Ani tanečníci a zpěváci z Kotáru však nezůstávají pozadu a stále pro své příznivce připravují nová taneční i pěvecká čísla. Příjemným a snad i úsměvným zpestřením pořadu budou rozhovory s účinkujícími a diváky.

O zbojníkoch a pokladoch

sobota / 2. července/ 18.30 hodin / Panská zahrada

Pořad pěveckých sborů z Valašska, lašsko-valašského pomezí a západní horské části Karpat vzpomene na 115. výročí narození Jana Kobzáně, akademického malíře, grafika a spisovatele, rodáka z obce Liptál u Vsetína.

Panskou zahradou budou znít zbojnické písně do skoku, balady, milostné písně i horské zpěvy z přírody v podání tří dívčích sborů. Těšit se tak můžete na domácí Pěveckou skupinu Kotár ze Vsetína, Grunik z Ostravice a Dívčí pěvecký sbor souboru Valašský vojvoda z Kozlovic, které doprovodí a svými muzikantskými intermezzy zpestří na tradiční hudební instrumentář západních Karpat Marian Friedl s gajdošem Vlastimilem Bjačkem.

Grunik se věnuje zpracování oblasti západních Karpat, kde se stýkají hranice Moravy, Slezska a Slovenska. Toto rozhraní skýtá velice pestrou paletu lidové kultury, která díky krajinné odlehlosti zůstala živá až do druhé poloviny 20. století. V té době byly ještě zaznamenány písně a tance velice archaické, které se snaží Grunik prezentovat v jejich autentické podobě. Svůj repertoár čerpá především ze sběrů své zakladatelky a dlouholeté vedoucí Věry Šejvlové, která v 50. letech minulého století sbírala písně i tance horského Lašska a přilehlých Kysúc.

Grunik za dobu svého 35letého působení získal mnohá ocenění. Za všechny zmiňme: Laureáta MFF Strážnice 2004 za vynikající a vyváženou interpretaci lidové kultury svého regionu, spolupráce na filmu Želary a se zpěvačkou Ivou Bittovou.

Dívčí sbor souboru Valašský vojvoda z Kozlovic je složen z jeho tanečnic, který pravidelně vystupuje v rámci koncertního programu souboru, založeného v roce 1975 názvem navazující na tradici kdysi slavných valašských vojvodů. Mezi nejvýznamnější úspěchy sboru patří ocenění Laureát MFF Strážnice 2004 sólistce Petře Klementové a dívčímu pěveckému sboru za výjimečný vokální projev.

Vsetínský krpec dětem

O tom, že pořadatelé při programové nabídce mysleli také na rodiče s dětmi, není pochyb. V sobotu i v neděli a to již od 9.00 hodin se můžete projít po areálu Panské zahrady, kde během dopoledne i odpoledne bude probíhat program „Valašské hrátky – od řemesel do pohádky". Jak už název napovídá, můžete si umotat provázky, za pomoci řezbáře si vyzkoušet práci se dřevem, nebo se přijít podívat na představení loutkového divadélka Kohútek, či na ukázky zahánění ovcí a další zvířecí agility. K vidění bude také dojení, stloukání másla, tanec se psem a mnoho dalšího. Pohodu sobotního dne vám pomůže zachytit Pavel Bartoň, který bude pro vás k dispozici, coby fotograf ve festivalovém fotokoutku. V areálu Panské zahrady bude také LÍSKA se svou faitradovou kavárnou a čajovnou, která si připravila pro děti další aktivity, prostřednictvím nichž se například dozví, jak by měla vypadat správná zdravá svačinka, kterou si děti budou moci v rámci aktivity následně zkonzumovat. Množství je však omezené. Proto kdo dřív přijde, bude mít větší šanci pochutnat si.

Nedělní dopolední programový blok s názvem „Vsetínský krpeček" bude patřit nejen dětským souborům ze Vsetína a okolí, ale také jejich zahraničním kamarádům ze Slovenska a Maďarska. V pořadu účinkují dětské soubory: Malá Jasénka (Vsetín), Vsacánek (Vsetín), Valášek (Horní Lideč), Malý Radhošť (Rožnov), Hájenka (Bratislava/SK) a Béri Balogh Ádám (Körmend/H).

V sobotu bude v Panské zahradě probíhat také farmářský trh, který se obvykle koná na Dolním náměstí. K zakoupení budou v rámci lidového jarmarku také řemeslné výrobky ze dřeva, šperky z pryskyřice, ovocné i zeleninové zavařeniny, kožené výrobky, skleněné figurky, patchwork, ručně tkané koberce, tašky a prostírání. Gastro část festivalu návštěvníkům nabídne sýry, pivo, frgály, trubičky, koláčky, trdelníky, zvěřinové a uzeninové speciality, kyselici, medovinu, steaky, halušky, bramboráky, ochutnávku ryb a spoustu dalších pochutin. Přijďte ochutnat!