Na úvod přijede po filmu Bratři Okamurovi diskutovat novinářka Petra Dvořáková.

„Odvážná redaktorka se před rokem pod falešnou identitou infiltrovala mezi antiislámské aktivisty, mezi kterými potkala i členy a příznivce hnutí SPD. Můžeme se tak těšit na detaily toho, jak se jí to povedlo a jaká mezi Okamurovými příznivci panuje atmosféra,” láká koordinátorka festivalu Světla Studenská.

Mezi dalšími festivalovými hosty je i skutečný valašský ovčák a ekologický zemědělec Zdeněk Miklas, který se stará v Poteči o třistahlavé stádo.

Ten přijal pozvání na úterý 19. března po filmu Ovčáček, jež vypráví příběh jednoho z posledních nizozemských pastýřů vedoucích své hospodářství tradičním způsobem.

„V debatě po filmu se dozvíme, jak to vlastně je s ovčáckým řemeslem na Valašsku,” slibuje Studenská.

Po středečním doprovodném programu, který bude patřit speciálu populárního hospodského kvízu a promítání filmu Obléhání města, se mohou Vsetíňané těšit na zlatý hřeb celého týdne.

Ve čtvrtek 21. března přijede jako festivalový host investigativní reportér pořadu Reportéři ČT Marek Wollner.

„Ten bude po filmu Novaja debatovat o tom, zda lze v Rusku nebo u nás dělat skutečně nezávislou žurnalistiku,” zve Světla Studenská.

Závěrečný den festivalu bude patřit debatě o tom, co vše ohrožují změny klimatu u nás.

„Dojde snad i na české pivo? Na kanadský dokument Anoteho archa a nevážné povídání o vážných věcech se můžete těšit v pátek od osmnácti hodin,” doplňuje Studenská.

Kompletní program nabízí web www.jedensvet.cz/vsetin. Mediálním partnerem festivalu je Valašský deník.