Historie festivalu jazzové hudby ve Vsetíně se začala psát v roce 1993, kdy se do jeho pořádání pustili členové domácí jazzové kapely Jazzevčík.

 „Po dvě desetiletí byla přehlídka zasvěcená skvělému baryton saxofonistovi, členovi orchestru Gustava Broma – Josefu Audesovi, který měl k Valašsku vřelý vztah, stejně jako ke členům kapely Jazzevčík," připomněla Klára Obručová ze vsetínského Domu kultury.

Za dobu své existence se festival stal jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí ve Vsetíně a do města přivedl špičkové jazzové kapely nejen z České republiky – mezi hosty se vystřídala i řada renomovaných jazzmanů z celé Evropy i Spojených států.

Počínaje letošním ročníkem se pořádání po dvacetileté práci a úsilí vsetínských jazzmanů a milovníků tohoto žánru plně chopil Dům kultury Vsetín. To přineslo úpravu názvu akce na Vsetínský jazzový festival a změnu propagačních materiálů s tím spojených.

„Velice rád bych poděkoval členům kapely Jazzevčík a dalším lidem, kteří stáli u zrodu tohoto festivalu a svou zanícenou prací a nadšením mu vdechli duši a získali mu dobré jméno mezi jazzovými festivaly naší domácí scény. Budeme se snažit na tuto tradici důstojně a v novém kabátu navázat, v úctě k tomu nejlepšímu z předchozí dvacetileté historie festivalu," uvedl Milan Kostelník, ředitel vsetínského Domu kultury.

Program 21. ročníku zahájí v sobotu 18. října v 18.00 hodin ve foyer Domu kultury kapela Doris & Swingin' Bastards. Během večera zahraje dvakrát. Sesterská dvojice Doris a Sophie Lamošovy svou živelností a neřízeností se špetkou teatrálnosti strhávají posluchače.

Prvním účinkujícím na pódiu ve velkém sále bude od 18.30 hodin místní valašská jazzová formace Deep'm'ocean, hrající ve složení: José De La Hoz (kytara), Petr Nohavica (bicí) a Martin Gerla (baskytara).

Vůbec poprvé se poté vsetínskému publiku představí zpěvačka Hana Robinson se svým triem, která je známá spoluprací s Michalem Horáčkem a netají se svým vřelým vztahem k Valašsku.

Po jedenadvacáté hodině vystoupí hlavní host letošního ročníku festivalu zpěvák Martin Chodúr se svým bandem, který se žánrově pohybuje na pomezí jazzu, popu a šansonu.

„Do podvědomí širší veřejnosti se tento mladý zpěvák z Ostravy dostal v roce 2009, kdy zvítězil v soutěži Česko Slovenská Superstar," připomněla Klára Obručová.

Festival uzavře zahraniční host, vynikající saxofonista z New Yorku, Marc Bernstein, pro jehož hudbu je typická živelnost, melodičnost a pevná zakořeněnost v židovské tradici. Představí se v doprovodu pianisty Víta Křišťana, kontrabasisty Rastislava Uhrika (SK) a bubeníka Niclase Campagnola (I).

Vsetínský jazzový festival začíná v Domě kultury ve Vsetíně v sobotu 18. října od 18 hodin.