Sofie Dlouhá je věřící odmalička. Na United dorazila podruhé. „Jely jsme přes tři sta kilometrů, čtyři hodiny vlakem. Ale dlouhou cestu nám vynahradí třídenní zážitek tady ve Vsetíně. Užijeme si hlavně koncerty,“ těší se na program letošního festivalu Sofie.

ÚČASTNÍCI PŘESPÁVAJÍ V MÍSTNÍCH ŠKOLÁCH

Její kamarádka Lenka Mezeiová byla ještě vloni nevěřící. „Minulý rok jsem to tady zkusila. Letos si to užiju a příští rok pojedu určitě zase. Jsem tady hlavně kvůli Bohu a vztahu k němu,“ vysvětluje Lenka. Z programu chtějí vyzkoušet všechno. Kromě koncertů se zaměří i na semináře.

Sofie navštívila několik sjezdů mládeže i Kristfest. „Tam je nás tři sta. Můžeme více komunikovat a setkávat se. Je to především o duchovním soustředění. United je jiný. Je nás tu přes čtyři tisíce. Je tu více hudby, více zábavy, víc akcí najednou a je to volnější,“ vysvětluje kouzlo vsetínského festivalu Sofie.

Díky nabitému programu si holky nestihnou prohlédnout jiné části Vsetína než centrum dění festivalu. „Stihli jsme se jen podívat k řece. Po večerních koncertech jdeme na kutě. Spíme na gymplu, ve třídách na zemi.

Je nás tam asi dvacet v každé třídě. Dá se to,“ popisuje ubytování pro návštěvníky Lenka. Hlady taky nestrádají. Využívají občerstvovacích festivalových stánků a občas navštíví restauraci. Obě souhlasně pochvalují organizaci festivalu.

„Obdivujeme všechny dobrovolníky. Neskutečná práce,“ chválí Sofie. „Není nic, co by mi na letošním festivalu vadilo,“ doplňuje Lenka.

O hladký průběh festivalu United se stará asi sto padesát dobrovolníků. Těm je nadřazený realizační tým, který řeší produkci, komunikaci, techniku, propagaci, ale i ubytování účinkujících, jídlo a další.

Sportovní aktivity má na starosti Jakub Přikryl. Jeho úkolem je připravit hřiště pro plážový volejbal a postarat se o hladký průběh štafetového běhu.

„Máme dobrého šéfa. Petr Húšť umí práci dobře rozdělit. Každý dostane na starosti to, co je mu blízké,“ pochvaluje si.
Petr Húšť je ředitelem festivalu United. Označuje ho za festival, který jde napříč církvemi. Vyznačuje se pestrostí svobodou a respektem.

„United je umělecký, není to jen duchovní konference. Věci, týkající se víry, prezentuje skrz umění a to pestrou škálou hudebníků, tanečníků i divadelníků,“ popisuje Húšť.

Návštěvnost neustále roste. V letošním roce zaznamenali pořadatelé třiatřiceti procentní nárůst.

„Dokonce jsme zvažovali, že bychom festival přemístili do jiného města. Ale tady máme výbornou spolupráci s radnicí, s církvemi a dobře se nám tu shání dobrovolníci. Navíc tady je takové pohostinství, které například v Čechách není možné. Takže zůstaneme ve Vsetíně,“ ujišťuje ředitel festivalu United Petr Húšť.