V letošním roce uplynulo právě šedesát let, kdy Vsacánek pod svá křídla přijal vsetínský soubor Vsacan. Dětský soubor však fungoval již dříve a působil na Dolní škole ve Vsetíně (dnes Střední zdravotnická škola).

„V jeho vedení se vystřídali tehdejší pedagogové. Nutno uvést především pana učitele Břetislava Rokytu, který hrál na harmoniku, dále paní učitelku Sousedíkovou a mnohé další,“ uvedla za soubor Vsacánek Ivana Kašparová.

Připomněla, že první vedoucí Vsacánku byla Alena Přetáková. Dále se v jeho vedení vystřídali Vladimír Pavelka, Miroslava Zapletalová, Jitka Magdonová, Jana Koutná, Darina Kopecká, Ivana Kašparová a Gabriela Miklašová.

Za muzikantskými pulty pak stáli Milan Mlčák starší a později i jeho synové. Vystřídalo se mnoho generací muzikantů mezi nimiž se profilovala zvučná muzikantská jména jako například Michal Jelének, Martin Filák, Hana Škarpová či Jiří Kašpar.

„Za těmito jmény dlouhou řadu let stál Rudolf Magdon jakožto trpělivý a obětavý pedagog, ale i zkušený a rádce. Pod mnoha hudebními úpravami pro soubor je pevně vepsáno jméno Bedřich Lichnovský,“ připomněla Ivana Kašparová.

Současnou primáškou a zároveň vedoucí muzičky, která kombinuje děti a dospělé, je Radka Křivová Magdonová.

„Prvním dětským primášem byl Mirek Urubek. A je třeba připomenout, že ve Vsacánku primoval také Luděk Dobrovolný, který se později se stal dlouholetým primášem souboru Vsacan,“ doplnila Ivana Kašparová.