V přírodním areálu v Liptále se návštěvníci v sobotu scházeli už před půl třetí na odpolední program zahraničních souborů.

„Liptálské slavnosti již znají soubory nejméně ze sta zemí světa, které tu předvedly písně a tance svých národů,“ uvedla Miroslava Jakubová, zástupkyně předsedy folklorního spolku Lipta Liptál.

Organizátoři festivalu se však letos potýkali s nepříjemnostmi, protože krátce před začátkem slavností odřekly čtyři soubory ze sedmi svou účast.

Věrní diváci se však nenechali tímto a ani nepřízní počasí odradit a s deštníky a pláštěnkami jich v hledišti byly desítky. Na jevišti se nejprve roztáčeli tanečníci z Portugalska. Diváky poté okouzlily tanečnice z Číny a všichni se zaujetím sledovali výstup exotické Indonésie.

Počasí se okolo čtvrté hodiny umoudřilo a na program dětských souborů se začal amfiteátr postupně zaplňovat. „Liptálské slavnosti byly výborné jako každý rok. Ačkoliv počasí nevypadalo ze začátku příznivě, večer už nepršelo. Akorát mě mrzelo, že místo sedmi zahraničních souborů dorazily nakonec pouze tři,“ hodnotila divačka Erika Schmidtová.

Netradičním hostem byla kapela Docuku z Valašského Meziříčí, která začala hrát před sedmou hodinou. Melodické, svižné i pomalé melodie na pomezí folku a beatu se rozléhaly areálem a diváci si písně zpívali společně s muzikanty a pohupovali se na sedačkách do rytmu.

„Je příjemné, že vás tady přibývá, ale pojďte na parket blíže k nám,“ lákal mezi písněmi zpěvák a multiinstrumentalista Jiří Buksa. Na jeho výzvu reagovaly hlavně děti, které se seběhly na menší podium před kapelu a předváděly různé taneční kreace.
Dobře naladěné publikum čekal po koncertě hlavní program souboru Lipta a jeho hostů z různých koutů Česka.

V pořadu „Co sa škádlívá…“ připravili tanečníci a tanečnice humorné tance plné milostného škádlení, hádek a potyček z lásky, což vykouzlilo divákům úsměvy na tváři. Největší potlesk sklidil soubor Handrlák z Kunovic, jehož vystoupení vrcholilo šarvátkou mezi muži o ženu, během kterého padlo i pár facek.

„Moc se nám tu líbí. Na mokrém podiu nám to sice trochu klouzalo, ale je dobře, že se hlediště zaplnilo a atmosféra během vystoupení byla skvělá,“ říkali po vystoupení tanečníci ze souboru Handrlák.

Hodinový skluz, který během celého dne program nabral, diváky neodradil a po českých souborech se na jeviště vrátili zahraniční hosté. Tentokrát se k nim přidali i tanečníci ze Slovenska a večerní atmosféru si užívali členové všech souborů na jevišti i publikum v hledišti, v tu dobu už zcela zaplněném.

AUTOR: Anna Vaculíková