Uskutečnil se tam osmý ročník tradičního obecního koštu slivovice. A co do počtu přihlášených účastníků byl obzvláště bohatý. „Sešlo se čtyřiapadesát vzorků pálenky, čímž se podařilo vyrovnat dva roky starý rekord," uvedl Josef Ezechýl z pořádající kulturní komise obce Zděchov.

Nebyl to však jen počet přinesených vzorků, kterým byl letošní zděchovský košt výjimečný. Netradiční bylo také složení hodnotící poroty. „Zrodila se myšlenka, kterou se také následně podařilo uskutečnit, že letos bude porota ryze ženská," přiblížila za pořadatelský tým Jana Zvoníčková.

Ke stolům vyhrazeným pro hodnotitele tak v sobotu v Kolibě zasedlo dvanáct sympatických žen. Navzdory hlasům, které záměr organizátorům vymlouvaly a tvrdily, že to nebude dobré. „My věříme, že ano. Že se hodnota koštování slivovice nesníží. Protože naše ženy tomu opravdu rozumějí," ujistila hned v úvodu koštu Jana Zvoníčková.

Předsedkyní poroty byla jednomyslně zvolena Alena Válková ze Zděchova. „Překvapilo mě to. Tak doufám, že nezklamu a že se trochu projeví sklony po našem dědovi, který byl obrovský gurmán, co se týkalo slivovice," usmívala se Alena Válková. Jako první počin v nové funkci přednesla slavnostní slib, ve kterém se porotkyně mimo jiné zavázaly, že budou ke koštování přistupovat zodpovědně a s chutí.

Hned poté dvanáct porotkyň zaujalo místa po třech u čtyř vyhrazených stolů. Každá trojice chutnala nejprve třináct vzorků z celkového počtu a do dalšího kola hodnocení poslala čtyři nejlepší. Celkový počet pálenek tak byl zredukován nejprve na šestnáct nejchutnějších, poté na osm. Z nich vzešlo konečné pořadí.

Za zcela nejchutnější slivovici označily porotkyně vzorek přinesený Petrem Ezechýlem. Druhá se umístila Jana Chrástecká a pomylsný bronz bral Jaroslav Knebl mladší. Další průběh koštu oživilo muzikou duo harmonikářů a zpestřila jej také soutěž v pojídání knedlíků. V té zvítězila Jana Chrástecká. Nechyběla bohatá tombola.