„První rok se konaly ještě na Dolním náměstí a trvaly šest dní. Vzhledem ke stísněnému prostoru, se ale hned v následujícím roce přesunuly před Dům kultury na Svárov,“ připomíná jednatelka Domu kultury Petra Vaňková.

Na Svárově vydržely vánoční hody do roku 2015. Jejich trvání se ale postupně zkracovalo až na pouhé dva dny v letech 2013 až 2015. Předloni přišlo další stěhování a také oživení. Veselé vánoční hody se konají na náměstí Svobody nedaleko radnice a trvají vždy minimálně pět dní.

Ty letošní budou šestidenní - začaly dnes 17. prosince a potrvají do soboty 22. prosince. „Snažili jsme se rozšířit občerstvovací zónu, udělat větší komfort a zázemí pro návštěvníky, což zahrnuje například barové stolky po odložení jídla, pití, ohniště pro zahřátí a další,“ líčí Petra Vaňková.

Sortiment nabízený na prodejních stáncích, kterých bývá okolo sedmi desítek, si pořadatelé hlídají. Cílem není prodávat „všechno“. Nabídka je zaměřená především na výrobky lidových a uměleckých řemesel, vlastní textilní tvorbu, výrobky z ovčí vlny, med a výrobky z medu, lesní plody, výrobky z ovčího mléka, dárkové předměty a samozřejmě bohaté občerstvení všeho druhu.

Kulturní program, který trhy doprovází, má vždy představit místní umělce a také nabídnout známé interprety. „Dbáme na to, aby program vystupujících souvisel s adventem a vánoční tématikou,“ ujišťuje Petra Vaňková.

Od roku 2013 je součástí Veselých vánočních hodů také Dětské vánoční městečko (letos ve dnech 20. a 21. prosince). Jeho iniciátory a organizátory jsou manželé Hurtovi ze Vsetína, Dům kultury je jedním z partnerů. Dětské vánoční městečko dává prostor dětským tvůrcům a autorům vyzkoušet si prodat své ručně vyráběné výrobky. Městečko má vždy charitativní rozměr – výtěžek z prodeje občerstvení, aukce baněk či z kulturních vystoupení každým rokem putuje na dobročinné účely. Tam, kde příjemci jsou děti.

Veselé vánoční hody, Náměstí Svobody

Pondělí 17. prosince
15.30 hodin Jazzbook
16.30 hodin Poutníci

Úterý 18. prosince
15.30 hodin Pěvecký sbor Masarykova gymnázia
16.30 hodin Camerata

Středa 19. prosince
15.30 hodin PS Polanka
16.30 hodin Fleret

Čtvrtek 20. prosince
15.30 hodin Zpěváčci ZUŠ Kostka
16.30 hodin Yo Yo band

Pátek 21. prosince
15.30 hodin Pěvecké sdružení valašských učitelek
16.15 hodin Zbyněk Terner band
17.00 hodin Živý Betlém

Sobota 22. prosince
10.00 hodin, Malá Jasénka, Jasénčanky
18.00 hodin Criminal Colection /u partyzánů/ - charitativní koncert s výtěžkem pro Dětské vánoční městečko