Program festivalu nese podtitul Jedeme dál! a uskuteční se především na pódiích na Dolním náměstí a v ulici Svárov před budovou Domu kultury Vsetín. Výjimku představuje páteční večerní koncert hlavní hvězdy festivalu Anety Langerové. Ta vystoupí ve velkém sále vsetínského Domu kultury.

Valašské záření se ve Vsetíně pořádá každoročně od roku 1999. „Kromě známých umělců se divákům představují také regionální taneční, pěvecké a kulturní soubory i sportovní kluby, či zájmové spolky z partnerských měst. Součástí festivalu je také tradiční jarmark a atrakce pro děti," přiblížila mluvčí domu kultury Klára Obručová.

Co se slavných jmen týče, letos se obyvatelé a návštěvníci Vsetína mohou vedle Anety Langerové těšit také na Petru Janů s kapelou Amsterdam, která vystoupí v pátek večer na Svárově, či kapelu Yo Yo Band, která zahraje tamtéž v sobotu.

Kromě toho ve Vsetíně zahrají například kapely Mydy Rabycad, F-dur Jazzband, písně z populárního muzikálu Mamma Mia zazní v podání Jitky Asterové, Míši Noskové, Michala Foreta nebo Bořka Slezáčka.

World music budou reprezentovat Bezobratři či slovenská Romanika. „Chybět nebude ani folklorní vystoupení vsetínských souborů Jasénka, Vsacan, Jasénčanek, Vsacánku, hostujícího Vizovjánku a partnerského Ľubovňanu, které doplní dechová hudba Lidečanka," vyjmenovala Klára Obručová.

Doplnila, že své místo v programu má i valašský bigbít a rock kapel Donor, Faunus, Old Skart, Iron Maiden Revival, Scorpions Revival a Waťák, který bude slavit své patnáctiny. Z dalších místních kapel lidé uslyší Šimonband, skupinu NoCA a Shape The Cat.

O dopolední programy a workshopy pro děti se postarají pracovníci Střediska volného času Alcedo, představí se také talentované děti, které zabodovaly v pěvecké soutěži základních škol Superstar.

Valašské záření tradičně láká do centra Vsetína tisíce lidí. Na pořádek proto bude dohlížet více strážníků, než je běžné. „Počet strážníků ve službě navýšíme na deset, navíc budeme spolupracovat i s kolegy ze státní policie, která také výkon služby posílí," ujistil ředitel Městské policie Vsetín Nikolaj Martinák.

Vyjádřil naději, že lidé se při tradičních kulturních slavnostech budou chovat kultivovaně. „Nicméně jsme připravení, bude-li to potřeba, případné opilce vyprovodit na záchytku nebo proti nim zakročit," zdůraznil Martinák. Připomněl, že v době konání Valašského záření platí výjimka z vyhlášky o zákazu požívání alkoholu na veřejnosti. Popíjet se tedy může kdekoliv. Zároveň se doba začátku nočního klidu posunuje až na půlnoc.