Naučit se tančit tento tradiční lidový tanec přišlo pětadvacet zájemců z celého Valašska. „S bratrem se věnujeme folkloru a chtěli jsme si vyzkoušet i odzemek," řekl například čtrnáctiletý Jakub Kaňák.

Pod odborným vedením zkušených lektorů si postupně vyzkoušeli taneční kroky a figury a na konci dne byli už někteří z nich schopni valašský odzemek zatančit. „Jsou mezi nimi velmi dobří tanečníci. Jednoho z nich jsem si už vyhlédl, že se mu budu v budoucnu věnovat," řekl jeden z lektorů František Růžička.

Tanečníci si mohou vybírat ze sedmdesáti figur. Ty, které jim vyhovují, pak zařadí do tance.

Důležité také je držet správný rytmus. „Nesmíte být překvapení reakcí publika. Když vám do toho budou tleskat, musíte si udržet vlastní rytmus," radil nováčkům další z lektorů.

Na závěr školení si odzemek zatančili lektoři i nováčci dohromady. „Naším cílem je zachovat a dále rozšiřovat tento nádherný valašský tanec. Proto školení pořádáme," prozradil pořadatel akce Miroslav Ekart.

Odzemek tu podle něj, na rozdíl od moderních tanců, bude navěky. „Tančili ho před sto lety a myslím, že tu bude i za dalších sto let," dodal Ekart.

SOUVISEJÍCÍ Chtěli po něm, aby zatančil ve sklípkuTančit folklor chci až do důchodu