Autorka a režisérka jmenovaných snímků Marta Santovjáková Gerlíková tentokrát vsadila na pohádku. Příběh, který ponese jméno Největší dar, se vrací hluboko do doby, kdy zemi ovládali pohanští bohové. Nejen na Valašsku dobře známý Radegast, ale plno jiných dobrých i zlých, laskavých i hašteřivých, veselých i vážných. „To jsou hrdinové pohádky Největší dar. A kromě nich malá vesnice se svými svéráznými obyvateli a zvyky,“ doplňuje Marta Gerlíková.

Jak to dopadne, když se bohové začnou plést do života lidem a lidé do života bohům?

Zvítězí nad bohyněmi jara, léta a podzimu Morena, bohyně zimy, a ovládne zemi led a mráz? Dozví se hlavní bůh Svarožic o Morenině řádění včas a vrátí koloběh čtyř ročních období do rovnováhy? To všechno jsou otázky, na které divákům pohádka Největší dar přinese odpověď.

„Jedno můžu prozradit už nyní. Moranu se nakonec podaří zastavit, ale bude k tomu potřeba něco daleko silnějšího, než jsou kouzla bohů. Pomůže jediná prostá dívka, která má ten největší dar, na který ani Moreniny čáry nestačí,“ prozradila Gerlíková.

Diváci se mohou těšit na řadu známých českých herců. V pohádce si zahrají Bolek Polívka, Anna Polívková, Jiří Dvořák, Zuzana Slavíková, Petr Čtvrtníček, Anna Čtvrtníčková, Pavel Zedníček či David Suchařípa. „Víme také, že nikdo jiný než náš zemitý a bodrý František Segrado nemůže hrát boha Radegasta. Na jeho pojetí role se všichni moc těšíme,“ netajila Marta Gerlíková.

Dalším známým jménem v seznamu herců je čerstvý držitel Českého lva za roli ve filmu Bába z ledu Pavel Nový. „S panem Novým se znám z premiéry filmu Děda z Břeclavi, kde jsme si pracovně i lidsky padli do oka. Od dětství jej obdivuji za film S tebou mě baví svět i další filmy,“ řekla režisérka.

V připravované pohádce ztvární Pavel Nový boha Peruna. „Bude mi ctí zahrát si v pohádce v kraji provoněném frgály a dobrou slivovičkou,“ reagoval s úsměvem na nabídku známý herec. Pohádkový film Největší dar se bude z velké části natáčet na Valašsku. Mezi vybrané lokality patří například Mikulův mlýn na Mikulůvce, usedlost Na Sihle ve Velkých Karlovicích či Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Dokončení pohádky plánují filmaři na konec roku 2019.