Duke Special přijede se speciálním představením. Spolu se smyčcovým kvartetem odehraje představení připravené speciálně k výstavě velikánů americké černobílé fotografie. 

Toto představení bylo původně součástí vernisáže výstavy ve slavném newyorském Metropolitním muzeu. Kromě tohoto města jej zatím zhlédli pouze diváci v Belfastu, Dublinu a Londýně. Nyní je na řadě Valašské Meziříčí, kde se koncert odehraje ve středu 21. června v 19.30 v sále kina Svět. 

Když před šesti lety připravovalo nejstarší a největší muzeum v USA Metropolitan Museum of Art retrospektivní výstavu tří ikonických amerických fotografů počátku a první poloviny 20. století Alfreda Stieglitze, Edwarda Steichena a Paula Stranda, nabídlo spolupráci při vernisáži belfastskému skladateli, pianistovi a zpěvákovi Peteru Wilsonovi. 

Wilson strávil šest měsíců studiem díla fotografů, jejich životními osudy i dohledatelnými příběhy ukrytými ve více než půlstoletí starých snímcích.

„Vznikla tak kolekce dvanácti originálních písní inspirovaných vybranými fotografiemi, vydaných následně na albu Under the Dark Cloth,“ uvedl Ondřej Smolka z Kulturního zařízení Valašské Meziříčí.

Mňága i Ciment budou na Špalíčku slavit

Domácí kapela Mňága a Žďorp letos slaví své třicáté narozeniny na scéně. Stejného kulatého výročí se dožívá také rockové seskupení Ciment Petra Zezulky.

Obě formace to s fanoušky oslaví téměř na den přesně a na stejném místě, kde jejich kariéry začaly na festivalovém pódiu Valašského špalíčku. Výroční samostatný dvojkoncert se uskuteční ve čtvrtek 22. června od 18 hodin. Kariéra kapely Mňága a Žďorp odstartovala před třiceti lety právě na festivalu Valašský špalíček 1987.

„Tento jejich první koncert si docela vybavuji. Mňágu, jako do jisté míry obnovené Slepé střevo, postavil Petr Fiala na jaře 1987. Mládenci měli na zkoušení jen pár týdnů, vystoupení na Valašském špalíčku bylo tedy krátké, ale výstižné," vzpomíná dramaturg festivalu Karel Prokeš.

Letos v lednu se kapela uzavřela do studia Sono a natočila své třinácté album Třínohý pes. A právě to, kromě osvědčených hitů, zazní na meziříčském koncertě, který se uskuteční v předvečer hlavního festivalového programu.

Navíc bude v místním kině Svět odpoledne uveden dokumentární snímek Mňága Happy End. Koncert začíná v 18 hodin, kdy se pódia zhostí Ciment v čele s Petrem Zezulkou.