VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Valašský špalíček přivítá české legendy i britské hvězdy

ROZHOVOR / PROGRAM FESTIVALU / Nepřehlédnutelné plakáty ve výtvarné estetice big beatové dekády na výlepových plochách signalizují, že festival Valašský špalíček klepe na dveře. Nejstarší alternativní přehlídku v Česku vymyslel, prosadil a několik desetiletí organizuje Karel Prokeš, dramaturg, hudební publicista, příležitostný moderátor rozhlasových a svého času i televizních pořadů. 

21.6.2018
SDÍLEJ:

Dramaturg festivalu Valašský špalíček Karel Prokeš.Foto: Eva Klímová

Hudební fanoušky láká do areálu valašskomeziříčského zámku Žerotínů na třídenní festival v retro stylu, který právě dnes (ve čtvrtek 21. června) začíná. A hned úvodní program pojal dramaturg hodně velkoryse. Vystoupí v něm skutečné legendy. Padesát let existence zde oslaví ikona českého undergroundu kapela The Plastic People of The Universe a padesát let Želvy, první big beatové LP desky jedné skupiny v bývalém Československu, připomene celovečerním koncertem neméně významná skupina Olympic. Koncerty obou kapel budou propojeny filmovou projekcí a výtvarnými projekty.

Programové panely jsou pro váš způsob práce dost typické. Ale pro dramaturga je asi složitější poskládat festivalovou mozaiku z několika projektů, které spolu navíc nějak souvisí, než prostě postavit program z atraktivních kapel, které přitáhnou lidi…
Postavit program, který přitáhne lidi, to chce v téhle branži každý. Ale já jako dramaturg neumím uvažovat jinak, než v těch panelech. Takže na Valašském špalíčku kupříkladu připomínáme „big beatovým“ koncertem padesát let Plastic People of The Universe, který zároveň zahájí rozsáhlou výstavu s názvem Warhol Factory Tour, čímž se kapela hlásí k své původní, tedy velvetovské hudební inspiraci. Symfonický projekt Co znamená vésti koně v podání Plastiků a Brněnské filharmonie pak věnujeme pětasedmdesátinám autora textů a saxofonisty Vratislava Brabence. A do toho přirozeně zapadá i Velvet Underground Revival Band, který tvoří hudebníci z okruhu kapely Garáž, s nimiž hraje Pepa Janíček, klávesák Plastic People… A podobně je to s Olympikem, jehož koncert k padesátinám Želvy zahajuje retrospektivní výstavu Jana Antonína Pacáka, který byl v letech 1965 až 1971 bubeníkem Olympiku a mimo jiné je také autorem obalu té LP desky.Stál jste, Karle, u zrodu jednoho z nejznámějších českých festivalů a zároveň jste pořád jeho dramaturgem. První ročník Valašského špalíčku se uskutečnil v roce 1983. To je 35 let. Jako zakladatel musíte být jistě pyšný na takovou dobu existence. Jak ta léta hodnotíte?
No jo… Začíná třicátý šestý ročník Valašského špalíčku, kterému v posledních letech říkáme Folk & Blues & Beat Festival. Ale fakt, že něco trvá dlouho, ještě nevypovídá o tom, zda a jak to je či není dobré. Řekl bych tedy, že pro mě těch šestatřicet let s Valašským špalíčkem bylo kus života těžkého. A život se ubírá takovými cestami s tak klikatými zatáčkami, že při troše sebereflexe na tu pýchu, o níž hovoříte, nevidím prostor. Ale přiznávám, jsem šťastný a veselý, když mi na festivalu neznámý člověk řekne, že přijeli s přáteli z Tachova a do Valmezu na náš festival jezdili už v 80. letech. Ten prostý fakt, že mají nějaký důvod se k nám z té dálky vracet, dává naší práci smysl.

Popište prosím, v čem spočívá úloha dramaturga festivalu, jak by měl při tvorbě programu uvažovat?
Já na to vlastně nemám žádnou teorii. Hudební dramaturg či dramaturg festivalu by měl „jít tři kroky“ před posluchači. Je potřeba, aby se vyznal v žánrech, s nimiž pracuje. Aby byl dost orientovaný v souvislostech. Nezbytný je smysl pro proporce a nějakou dynamiku programu. Mělo by být zřetelné, co kterým z programových panelů chce posluchačům sdělit. Měl by být ve výběru a skladbě programu vtipný, trochu objevný, ale ne zase moc složitý. Protože co se nedá rychle pochopit, to lidi spíš odrazuje, než přitahuje. Byť by za tím bylo cokoli bůhvíjak chytrého a důležitého.Jistě jste se při festivalu setkal s nějakými zajímavými situacemi…
K zajímavým situacím dochází vždycky. Ve fázi přípravy, při realizaci, v průběhu a nakonec i po festivalu. Bohužel, možná vás zklamu, bývají to někdy natolik zajímavé situace, že je nelze publikovat. Pro mě jsou důležitá setkání se zajímavými lidmi. Díky Valašskému špalíčku jsem se v roce 1989 seznámil třeba s Dežem Ursinym. Byl to charismatický člověk, skutečná celebrita se vším všudy. Žádný panák, který si hraje na rockovou hvězdu. Nechtělo se mu na náš festival a myslím, že se mu nechtělo nikam. Ale dokázal zformulovat z jeho pohledu rozumné důvody. Folkaři, kteří tu hrávají, jsou z jiného světa a rockové publikum chce slyšet mladé kapely. Nakonec jsme se domluvili až s pomocí Richarda Kroczka, ostravského houslisty, který s Dežem hrával. Další problém nastal, když Ursinyho kapela Plus přijela rovnou doprostřed vyšetřování, kdo a proč nezpíval schválené texty a proč tu hrál Jim Čert. Hodně z toho znervózněli. A když se dozvěděli, že hotely už jsou obsazené a oni musejí někam na internát, vyhodnotili to jako porušení smlouvy a chtěli koncert zrušit. Nakonec opět zasáhl Kroczek a pozval je po koncertě na noc k sobě do Ostravy. Pak při zvukové zkoušce, u níž jsem nebyl, muzikanti objevili můj kazeťák připojený k mixážnímu pultu. A to už se Dežo vážně naštval. Zavolal mě do šatny, a když jsem přišel, popadl kytaru a já myslel, že mě s ní praští. Vysvětlil jsem, že ty záznamy pořizuji pro svůj archiv. Když s nahráváním nesouhlasí, kazeťák odpojím a přinesu do šatny. „Nepřijel jsem se hádat,“ řekl unaveně. „Když chceš nahrávat, musím naladit kytaru.“ Po pětadvaceti letech jsme tu krásnou nahrávku úspěšně vydali pod názvem Tisíc izieb na značce Indies Happy Trails s logem Valašského špalíčku. Proč o tom mluvím? Letos bude na festivalu hrát kapela Talent Transport s Dorotou Nvotovou a Jakubem Ursinym Dežovy písničky s nerealizovaného muzikálu Peter a Lucia v rámci programového cyklu významné projekty 70. let.Dalším projektem 70. let je Šafrán, volné sdružení folkových písničkářů…
Šafrán a hosté, to je další festivalový program. Vystoupí v něm Petr Lutka, Vladimír Merta v bluesové poloze i s rockovou kapelou, Jaroslav Hutka, Zuzana Homolová akusticky i elektricky…

Valašský špalíček, tak jako všechny festivaly dává lidem možnost bohatého kontaktu s hudbou. Co ale dal festival přímo vám?
To je dost osobní… Skoro by se hodilo říci, co mi festival vzal. Každý ročník festivalu představuje rok práce s malou pomocí přátel, některé položky programu připravujeme několik let. Třeba letošní koncert kapely Mungo Jerry jsme začali domlouvat před Valašským špalíčkem 2016. Kdosi mi říkal, že šestatřicet let práce vyžaduje velké nadšení. Já ale nejsem nadšenec. Z čirého nadšení dáte dohromady tak dva, tři ročníky. Být nadšeným organizátorem třicet let, na to už by se asi vztahovala nějaká diagnóza. Základním pocitem, který mě při té práci provází je odpovědnost. To je jedna z užitečných věcí, které mě Valašský špalíček naučil. A jistě, občas tu práci provází dobrý pocit. Kde by mě napadlo, když jsem v roce 1968 z rádia slyšel senzační skladbu Fire, že mě britský král psychedelie Arthur Brown nechá zavolat, aby se se mnou vyfotil, protože jsem jediný Čech, který ho sem s kapelou Crazy World pozval.

Špalíček se zaměřuje na folk, blues a beat. Jak vás napadlo zaměřit festival tímto směrem? Máte k této hudbě blízký vztah?
Na hudbě 60. let jsem vyrůstal. Jsem z generace, která se ještě mohla těšit na nové desky Beatles. A od těch časů jsem padesát let pořád hledal něco nového. A ne, že bych leccos zajímavého nenašel. Ale postupně jsem si uvědomoval, že nejlepší hudba vznikala v té big beatové dekádě 1962 až 1972. Tam všechno, co má dnes nějaký význam, zaznělo poprvé. Dost veteránů z šedesátek dodnes hraje. A výborně. Jako třeba Pavol Hammel, který pro náš festival letos sestavil speciální česko – slovenský Unplugged Band nebo Jožo Barina, dávný hlas skupiny Meditating Four, jenž přijede s novou kapelou, v níž hraje na hammondy další bratislavská legenda Peter Koreň. Další legenda přijede z Prahy – Pavel Sedláček, který měl první hit v roce 1963. A z Polska čekáme Old Breakout. Kapelu, která začínala v roce 1968.Polských kapel tady ale bude letos víc…
S agenturou Delta, která vydává magazín Twój Blues, jsme sestavili jakýsi první díl antologie polského blues. Celkem v programu na Valašském špalíčku vystoupí sedm kapel včetně Cheap Tobacco s pěveckou hvězdou Nataliou Kwiatkowskou.
A předpokládám, že opět uvedete už tradiční komorní scénu s názvem Bonzo Blues Cafe…
Jasně. Tam chystáme zajímavé věci. V programu vystoupí Peter Lipa, maďarští bluesmani Fekete Jenö & Horváth Misi, argentinští šílenci Demian Band v akustickém setu. Oni pak budou ve vší elektrické parádě hrát i na hlavní scéně, podobně jako britský kytarový čaroděj Krissy Matthews. A do bluesové party patří také další divočáci, kteří si říkají DeadBeatz Blues Bopper Orchestra a vlastně i ruská parta Moscow Beat Balls.

A dočetl jsem se, že budete vzpomínat i na textaře Pavla Šruta…
Odchod Pavla Šruta, to je velká ztráta pro českou poezii i pro ten rockový svět. Připravili jsme dva koncerty skvělého interpreta Šrutových textů Luboše Pospíšila. Ten vystoupí v pátek večer s kapelou 5P a v sobotu v pravé poledne v akustickém triu, kde texty ještě víc vyniknou.

Na kolik těch koncertů se vlastně můžeme těšit?
Všechny stejně nestihnete… V celku je to myslím čtyřicet programů…

DALŠÍ INFORMACE O FESTIVALUwww.valasskydenik.cz/tipy
Valašský špalíček 2018

PROGRAM

Čtvrtek ● 21/6

CABOT STAGE → I. nádvoří

17:45 Warhol Factory Tour – vernisáž výstavy
18:00 The Plastic People Of The Universe – 50 let
(Josef Janíček, Vratislav Brabenec, Jaroslav Kvasnička, Johnny Judl Jr., David Babka)

DEZA STAGE → M-klub

19.15 Co znamenalo vésti koně – Projekce dokumentu Břetislava Rychlíka o výjimečném hudebním projektu Milana „Mejly“ Hlavsy a Vratislava Brabence

ROBE STAGE → II. nádvoří

19:45 Jan Antonín Pacák – vernisáž výstavy
20:00 Olympic – Želva 50 let

Pátek ● 22/6

ROBE STAGE → II. nádvoří

16:30 The Plastic People Of The Universe & Filharmonie Brno (CZ) – Co znamená vésti koně
19:00 Luboš Pospíšil & 5P (CZ)
21:00 Krissy Matthews Band (UK)
23:00 Pavel Sedláček & Cadillac Band (CZ)

CABOT STAGE → I. nádvoří

18:00 Jožo Barina (Ex–The Meditating Four) & His Rock Band (SK)
20:00 Talent Transport & Jakub Ursiny & Dorota Nvotová (SK) – Peter a Lucia
22:00 Velvet Underground Revival Band feat. Pepa Janíček (CZ)

DEZA STAGE → M-klub

Bonzo Blues Cafe
15:00 Peter „Bonzo“ Radványi solo (SK)
15:30 Vladimír Merta & Ondřej Fencl (CZ)
17:00 Krissy Matthews solo (UK)
18:00 Peter Lipa Duo (SK)
19:00 Fekete Jenő & Horváth Misi (HU)
20:30 Demian (wild blues rock) Band – acoustic concert (ARG)

SPEDOS STAGE → Velký sál

Šafrán a hosté
16:30 Petr Lutka (CZ)
17:30 Jaroslav Hutka (CZ)
18:30 Zuzana Homolová & Miloš Železňák acoustic concert (SK)
20:30 Pavol Hammel & Unplugged Band (SK/CZ)

Sobota ● 23/6

ROBE STAGE → II. nádvoří

14:30 Slovak Blues Project (SK) & Krissy Matthews (UK) j.h.
Jaromír Jerry Löffler (CZ / CHE) & Acoustic trio (CZ / SK) (Ľuboš Beňa – Rezofonická Kytara, Pavol Hrnčirík – Akustická Kytara, Jaroslav Vraštil – Hammond)
17:00 Demian Band – Electric koncert (ARG)
19:00 Oldbreakout (PL)
21:00 Mungo Jerry (UK)

CABOT STAGE → I. nádvoří

12:00 Luboš Pospíšil Acoustric Trio (CZ)
13:00 Vladimír Merta & Jan Hrubý & Hromosvod (CZ)
16:00 Moscow Beatballs (RU)
18:00 Makar & Children Of The Corn (PL)
20:00 Cheap Tobacco Feat. Natalia Kwiatkowska (PL)
22:30 Deadbeatz Blues Bopper Orchestra (AUT)

SPEDOS STAGE → Velký sál

Twój Blues / Antologia Polskiego Blues część 1
12:30 The Missing Part (PL)
13:30 Pola Chobot & Adam Baran (PL)
14:30 Roman Puchowski solo (PL)
15:40 Los Agentos (PL)

DEZA STAGE → M-klub

Indies Happy Trails Records
14:30 Band Of Heysek (CZ)
16:00 Jan Hrubý & Ruda Hálek (CZ)
17:00 Marcel Kříž & Pavel Kovačka (CZ)
18:00 Zuzana Homolová & Miloš Železňák Electro-acoustic experimental concert (SK)
19:30 The Bladderstones (SK)

DISCO CLUB U ČERNÉHO ORLA → náměstí

9:00 WALLACHIAN NOT PSYCHEDELIC BREAKFAST (do 13:00)
Všichni dobří rodáci(Zahraniční nahrávky našich emigrantů)
Rock made in lido-demo (Jak jsme už dávno před Visegrádem poslouchali socialistickej bigboš)

AUTOR: Josef Javůrek

Autor: Redakce

21.6.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Informační technologie - Informační technologie Programátor 30 000 Kč Programátoři počítačových aplikací specialisté PHP programátoři. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PHP PROGRAMÁTOŘI, místo výkonu práce - Full time ve Valaššském Meziříčí nebo i externě potom celá Čr, Požadujeme: PHP7/5 programování, znalost Nette, Php Storm, Mysql, orientace v Jquery a Javascript, znalost AJ, spolehlivost, práce v týmu i samostantě, Náplň práce: Náplní jeho práce by měla být tvorba nových projektů a úpravy stavajících., Nabízíme: práce ve stabilně se rozvíjející společnost v mladém kolektivu, práce na zajímavých projektech, teambuildingove aktivity, První kontakt: telefonicky na čísle 571 620 597, e-mailem: rskrobak@spaneco.com. Pracoviště: Spaneco, spol. s r.o. 01, Poláškova, č.p. 32, 757 01 Valašské Meziříčí 1. Informace: Radek Škrobák, +420 571 620 597. Výroba - Ostatní specialisté v oblasti techniky 25 000 Kč Ostatní specialisté v oblasti techniky Pracovník/ce pro technickou podporu. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Firma STÍN KOVO s.r.o. příjme do svého kolektivu "PRACOVNÍKA/ci PRO TECHNICKOU PODPORU"., Požadavky:, * aktivní znalost NĚMECKÉHO JAZYKA (práce v zahraničním oddělení - komunikace se zákazníky v NJ), * SŠ vzdělání technického směru, * komunikativnost, samostatnost, * znalost práce na PC, * řidičský průkaz sk. B, * technické myšlení, * časová flexibilita, Nabízíme:, * zázemí stabilní společnosti s dlouholetou tradicí, * možnost seberealizace a profesního růstu , * odpovídající finanční ohodnocení, * odborné zaškolení a technickou podporu, * práci v příjemném kolektivu, * zaměstnanecké slevy, firemní akce a další benefity, Nástup možný ihned nebo dohodou. V případě zájmu posílejte své životopisy (předmět: TECHNIK NJ).. Pracoviště: Stín kovo s.r.o. 02, Jasenice, č.p. 1253, 755 01 Vsetín 1. Informace: Vladislava Fojtíková, . Stavebnictví - Stavebnictví Stavební zámečníci 23 000 Kč Stavební zámečníci Stavební zámečníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: STAVEBNÍ ZÁMEČNÍCI, Nástup možný ihned., POŽADUJEME: Platný základní svářečský průkaz, vítáno oprávnění na svařování nerezi, ŘP sk. B, případně C. Dobrý zdravotní stav. Práce v kolektivu., NÁPLŇ PRÁCE: Příprava stavební výztuže, drobné ocelové konstrukce (přístřešky, záchytné jímky, zábradlí apod.). Svařování nerezového potrubí, výroba nerezových jímek, odvodňovacích žlabů apod., V rámci pracovního poměru předpokládáme využití dle potřeby i jako stavební dělník (běžné stavby a dopravní stavby). Práce ve VM a okolí., NABÍZÍME: Bezplatné stravenky, pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu., PRVNÍ KONTAKT: telefonicky na čísle 603 881 751, e-mailem: ids-vm@ids-vm.cz, ov. 13.11.. Pracoviště: Ids valašské meziříčí spol. s r.o., Zašovská, č.p. 750, 757 01 Valašské Meziříčí 1. Informace: František Dvorník, +420 603 881 751. Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 14 500 Kč Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech Švadleny - místo výhradně pro OZP. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŠIČKY/ŠVADLENY místo je vytvořeno pro OZP, Náplň práce: šití pracovního oblečení v chráněné dílně, možnost zaučení, místo výhradně pro OZP. Zaučíme, praxe výhodou, Dle dohody možnost zkráceného úvazku., První kontakt: telefonicky 603271223. Pracoviště: Neptex group, s.r.o., Jasenice, č.p. 729, 755 01 Vsetín 1. Informace: Jana Nepustilová, +420 603 271 223.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ocenění v anketě Dobrovolní hasiči roku 2018 převzala na vyhodnocení soutěže v Brně za vítězný sbor z Ratiboře Tereza Staňková.

Hasiči z Ratiboře zazářili v prestižní anketě

Videosouhrn 17.–18. listopadu 2018

Vlajka z tisíců klíčů a poslední služba šedesátileté tramvaje: videa víkendu

Proč je negativní myšlení důležité

„Z pozitivního myšlení se dnes stala mantra, která je sice líbivá ale důležité je myslet i negativně,“ říká známý český podnikatel, spisovatel a školitel.

O 2000 Kč vyšší výplata? Každý čtvrtý zaměstnanec by zvážil změnu zaměstnání

25 % obyvatel Zlínského kraje by k případné změně zaměstnání dostatečně namotivoval o dva tisíce korun vyšší čistý příjem. Při navýšení o dalších 3000 Kč měsíčně by byla změna zajímavá už pro 64 % zaměstnanců. Kromě platu ale překvapí i další priority.

Česká devatenáctka zdolala Makedonií a má jistý postup do elitní fáze

Čeští fotbaloví reprezentanti do devatenácti let na stadionu třetiligové Kroměříže v kvalifikaci na mistrovství Evropy porazili Makedonii 2:1 a s předstihem si zajistili postup z úvodní do elitní fáze, která se hraje příští rok v březnu. Šampionát se pak v červenci uskuteční v Arménii.

Jak jsme se změnili 1989–2018

Piva pijeme zhruba stejně jako na sklonku socialismu. Ale třeba banánů si můžeme dopřát mnohem více. Stejně jako divadelních představení. Na druhou stranu do kin nás už nic moc netáhne. Deník přináší u příležitosti výročí 17. listopadu srovnání, jak jsme žili před 29 lety a jak žijeme teď.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT