Historie šestadvacetičlen­ného souboru sahá až do roku 1973 a je úzce spjata se vznikem dalšího místního souboru písní a tanců Malá Lipta. „Postupně se dětská členská základna rozrostla natolik, že jsme ji rozdělili do dvou skupin,“ prozradil začátky veducí celého souboru Lipta Ladislav Michálek.

Malůšata jsou nejmladší skupinou Folklorního sdružení Lipta ve věku od tří a půl roku do deseti let. U zrodu stály vedoucí Jiřina Sousedíková a Věra Frýdlová. „V současné době má děti na starost Alena Maliňáková,“ přiblížil Michálek.

Do repertoáru souboru patří tanečky, hry, říkadla, ukolébavky, prostě jak se děti na Valašsku dříve bavily. „Pozornost věnujeme především tancům ze Vsetínska. Tématem jsou trnky nebo třeba ševcovina,“ dodal.

Malí folkloristé se pravidelně účastní řady vystoupení. Mezi ty nejznámější patří Kácení Máje v Zubří a vánoční koncerty pro základní školy v okolí. „V brzké době se chystáme na folklorní slavnosti do Lukovečku a Malůšata nebudou ani chybět na Liptálských slavnostech koncem srpna,“ připomněl vedoucí.

Protože dětský soubor nemůže být bez kvalitní muziky, při vystoupeních jej doprovází cimbálovka Jiřího Nechanického.

Podle Michálkových slov patří velké poděkování za udržování folklorních tradic v Liptále při všech ročnících dětských slavností vedoucím, neboť právě oni dál předávají folklor dětem, a tím přispívají k tomu, aby se na folklor a tradice nezapomnělo. Vystupováním získají děti sebevědomí a zúročí tak nacvičenou práci. „Mezi vedoucí patřili Jiřina Smilková, Radmila Sousedíková, Miroslav Ekart, Jarmila Pírková, Jitka Macková, Tamara Machovská, Pavla Kneblová, Marie Machalová a Vladimíra Hlinská,“ vyjmenoval Michálek bohatý seznam vedoucích.