Ani já jsem si nenechala letos tuto událost ujít a na ples se vydala. Ačkoliv jsem na ples zavítala pouze pracovně, neodešla jsem bez žádosti o tanec.

V tanečním duchu se totiž bál nesl od samého začátku. „Všichni jsou skvělí. Jen co přišli, ihned odtančili na parket, který je plný prakticky celý večer," prozradil jeden z pořadatelů Pavel Trčka.

Zatančit a zasoutěžit si přišli kromě členů souboru Soláň také folkloristé z Brna, Prahy nebo Frýdku Místku.

A mezitím, co jsem se naplno věnovala své práci, fotila o sto šest a pohupovala se v rytmu hudby, o kterou se staraly dvě cimbálovky, přišla také moje chvíle.

Smím prosit?

„Smím prosit?" ozvalo se od neznámého tanečníka. Trochu váhavě jsem jej nejprve odmítla, s tím, že jsem zde pouze pracovně.

Gentleman se však nenechal odbít, a tak jsem svolila. Už dva roky jsem nestála na tanečním parketě a marně jsem vzpomínala na taneční kroky.

Po prvním tanci se mi trochu zamotala hlava, ale hned následoval další. „Teď by měl být valčík," tipoval můj taneční partner, jehož jméno jsem zatím stále neznala.

Nakonec to ale valčík nebyl. Já jako hudební analfabet bych to asi na začáítku ani nepoznala. Pak ale přišla velice záludná otázka. „Tančila jste někdy čardáš?" zeptal se. Samozřejmě že netančila, a tak jsem také odpověděla. „Tak dnes budete poprvé," dodal.

A tak jsem tančila čardáš. 
A bylo to krásné. Tochu mě mrzí, že se na takové akce nedostanu, protože mě čardášová melodie doslova učarovala.

Pořadatelský soubor si však kromě tance pro své návštěvníky připravil také krátkou scénku a několik soutěží.

Scénku odměnili návštěvníci potleskem a ani já jsem se neubránila smíchu.

Po celý večer pak soutěžící sbírali hašlerky. „S připomínkou na známého písničkáře Karla Hašlera," vysvětlil Tomáš Gross, který příchozí prováděl celým večerem.

Stůl s nejvyšším počtem nasbíraných hašlerek vyhrál celovečerní soutěž a symbolickou cenu.

Otevřou plesovou sezonu a pak si jezdí užívat dál

Zašová – Folklorista Pavel Trčka se podílí na organizování Valašského bálu, který pořádá soubor Soláň již od prvopočátku.

Folklorní soubor Soláň, ve kterém Pavel Trčka působí jako tanečník, vznikl před pětadvaceti lety. „Prvnotní myšlenkou bylo vytvořit svůj vlastní Valašský bál," prozradil tanečník. Už tehdy se snažili pořadatelé o to, pojmout bál netradičně. „Letos už pořádáme osmnáctý ročník. Každoročně se v názvu objevuje slovo Cymbál," vysvětluje jeden z pořadatelů.

Po dvou letech pořádání se snažili přijít s něčím novým. „Posledních šestnáct ročníku se snažíme vždy vymyslet nějaké téma, ve kterém se nese duch bálu," vysvětluje.

Loni to byl Restartbal, protože to byl první ples v tomto tovém kulturním zařízení. „Letos je tématem muzika, takže máme Muzikbál," podotkl Trčka.

Všichni pořadatelé se shodli, že atmosféra byla letos úžasná. „Jsme rádi, že lidé chodí. Dokonce jsme si je naučili chodit na čas. Začínáme pouštět v sedm hodin a v sedm hodin už tady stojí fronta a v půl osmé už je plný sál tanečníků," pochvaluje si.

Prioritou je pro něj i ostatní pořadatele bavit také sami sebe. „Tím pádem se to přenese na ty ostatní, protože se baví s námi," popisuje folklorista.

Se souborem se chystá také na další plesy v okolí. „My každoročně otevřeme sezonu, s čímž je vždy spousta práce a pak si to jezdíme užívat," pousmál se Pavel Trčka.