Kolem desítek stánků se tvoří hloučky zvědavců. Pilně pracují prodávající, ale i ratolesti zákazníků.

„Tati, prosím, tohle do školky nutně potřebuju,“ upírá svá očka ke svému rodiči asi čtyřletá malá slečna. Otec jejímu pohledu nevydržel vzdorovat dlouho. O chvilku později si už slečna po chodníku vykračuje jako hrdá majitelka nové kabelky.

Vzduchem se kromě radostných výkřiků, hlasitého zdravení i smíchu nese i něco jiného. Prolínají se vůně čerstvě pečených klobás, smažených bramborových spirál i dalších chuťových lákadel.

U pódia na Dolním náměstí je plno téměř neustále. Lidé trpělivě vyčkávají na program pro nejmenší. Potleskem malí i velcí postupně oceňují taneční i sportovní vystoupení členů vsetínských kroužků, které se dvakrát vystřídají s číslem Klaunů z Balonkova.

Odpoledne však náměstím zavanou tóny, které přilákají hlavně starší generaci. Dechovkový stříbrný vítr vybízí přítomné ke zpěvu i vzpomínání na doby, o nichž dechové hudby Valaška a Rozmarýnka hrají.

Liduprázdná však nezůstala ani scéna na Svárově. Tam návštěvníci Záření v sobotu zhlédli Big band Zlín, kapely Evolution Dejavu, Propaganja a Lety mimo.

Do tance se nejmenší účastníci však pustili až při rockovém nářezu kapely Hard2say, kdy by jim jejich originální pohyby mohl leckdo závidět.

Atmosféru si pochvalovali i sami návštěvníci. „Letošní ročník byl podle mě hodně vydařený. Myslím, že si na své přišla každá generace,“ zhodnotila studentka Lenka Papšíková. Nejvíc ji prý oslovil koncert kapely Monkey Business.

„Byla to velice zajímavá podívaná. Jen mě mrzí, že to v sobotu tak brzo skončilo,“ dodala. Jako Vsetíňanka se na Záření vydává každý rok. „A jestli mi něco chybělo? Vůbec by mě nemrzelo, kdyby byl někdy na programu Záření koncert skupiny Ine Kafe,“ poradila pořadatelům.

Drobné výhrady k Záření přeci jen objevila další z návštěvnic festivalu Tereza Barvíková.

„Přišlo mi, že tam bylo málo stánků s jídlem. Kromě toho trochu dlouho trvalo předělat scénu z jednoho vystoupení na další,“ nastínila dívka z Ratiboře.

Do budoucna by také nebyla proti přidání laviček na sezení. „Kdo si chtěl sednout, musel přijít už na začátku, aby mu místo někdo nezasedl. Jinak se mi tam ale moc líbilo,“ zakončila Barvíková.

Jako vydařenou akci zhodnotili festival i organizátoři. „Velké plus bylo hlavně to, že nám vyšlo počasí. Jinak bylo vše bez zádrhelů,“ přiblížila produkční Domu kultury Eva Hennelová.

Na své si podle ní přišli všichni. Velký zájem byl například o vystoupení kapely Plavci.

„Na jejich pátečním koncertu bylo plné náměstí lidí. Skvělá atmosféra panovala také na vystoupení Monkey Business i No Name a kapele Citron,“ zhodnotila za pořadatele Hennelová. Podle ohlasů se lidem zalíbil také koridor vytvořený stánky.

„Ten dovedl návštěvníky od scény ze Svárova až na Dolní náměstí,“ vysvětlila.