Takový bude 19. ročník festivalu Valašské záření, který se v pátek 8. a v sobotu 9. září koná ve Vsetíně. Hlavní dění se bude odehrávat na pódiích na Svárově a Dolním náměstí. Strážníci ve městě posílí hlídky.

Páteční program nabídne od 9.30 hodin hudební, pěvecká a taneční vystoupení dětí ze vsetínských základních škol a mateřinek. Vystřídají se také kapely Docuku, TopDream Company, či dětská kapela Docela.

Ve folklorním bloku vystoupí domácí soubory Jasénka, Kotár a Vsacan a slovenský soubor Váh z Púchova.

„Příznivce country zase potěší František Nedvěd s kapelou Tie Break. O bigbítové zakončení se na Dolním náměstí postarají vsetínské a meziříčské kapely Hattrick, Old Skart a Grogy,“ řekla dramaturgyně festivalu Eva Hennelová.

Hlavní hvězdou 19. ročníku bude zpěvačka Ewa Farna s kapelou. V pátek 8. září od 19 hodin jí bude patřit velký sál Domu kultury.
V pátek potěší publikum také Ivan Mládek. Představí se s Banjo Bandem jako zpěvák a bavič i jako osobitý výtvarník.

„Výstava obrazů Ivana Mládka s názvem Antiperspektivismus, Akční minimalismus a další žerty v malířství bude od pátku k vidění v Galerii Stará radnice. Vernisáž za účasti autora se koná v 16 hodin,“ přiblížil Zdeněk Holoubek z Domu kultury.

Zkrátka nepřijdou ani sportovní fandové. V pátek ve 14 hodin na Dolním náměstí představí hokejisté prvoligového VHK Vsetín nové dresy.

Sobotní dopoledne na Dolním náměstí ovládnou vsetínské bojové sporty a taneční vystoupení: brazilské jiu-jitsu, ruská systema, tradiční karate, rope skipping, prezentace Fitness Clubu Atlantik a sokolského oddílu všestrannosti, street dance v podání skupiny All Style Unit nebo historické tance tanečního oboru ZUŠ Vsetín pod vedením Jaroslavy Špačkové.

Pro aktivní vyznavače běžeckého sportu bude v sobotu od 9.30 hodin v Panské zahradě připravený veřejný trénink na 10. ročník běžeckého závodu Valachiarun.

Sobotní nejen hudební program nabídne dixieland, dechovou kapelu Horňané, show kejklíře, žongléra a artisty Klauna Pupa, zlínský F-dur Jazzband, nevšední zpěvačku a hráčku na kvinton Gabrielu Vermelho & GaRe, vsetínské Conspiercy nebo Kosovce.

Hlavními interprety druhého dne festivalu jsou Petra Černocká s Jiřím Pracným a několikanásobný stříbrný Slavík Petr Kolář. Prezentovat se budou také rockové kapely Šamat a Svieca vo vetre – vítězové čtvrtého ročníku česko-slovenské hudební soutěže Muzikomat.

Po oba festivalové dny jsou pro vytrvalé návštěvníky připravené Afterparty Valašského záření v Music clubu Tři Opice vždy od 23.30 hodin.

Součástí festivalu budou atrakce pro děti, jarmark a další program, filmové fandy potěší šest projekcí v kině Vatra a na Dolním náměstí. „K vidění bude i výstava historických promítaček ze sbírky Ivana Hudce a fotografií pánů Randýska a Olšáka z rekonstrukce kina Vatra,“ doplnila Klára Blažková, produkční Domu kultury Vsetín.

Na Valašské záření se připravují také strážníci městské policie. Do centra města se totiž na festival přicházejí bavit tisíce lidí.

„Máme zvýšený výkon služby. Více strážníků máme z důvodu prevence, navíc spolupracujeme s Policií ČR, předpokládám, že bude i více policistů,“ uvedl ředitel vsetínských strážníků Patrik Pecina.

S větší kumulací lidí totiž přibývá i příležitostí k narušování veřejného pořádku, drobným potyčkám, nebo majetkovým trestným činům.

„To vše často pod vlivem alkoholu. Ale nedá se říct, že by v době Záření byl nárůst těchto skutků dramatický,“ uvedl Pecina.