V té době byl kapelníkem Liptalanky Karel Frýdl. „Němci kapelu zakázali, a tak se muselo hrávat tajně po stodolách,“ doplnila Hrušková.

Dříve byla Liptalanka čistě dechovou hudbou. Před pěti lety přibyla společně se zpěvem i aparatura. Nyní v ní vystupuje patnáct muzikantů a tři zpěváci.
Poslední roky byl kapelníkem Liptalanky Zdeněk Mrlina. Poté na jeho místo nastoupil Jaroslav Hruška, který kapelu vede už přes dva roky.

I když by se mnoha mladým lidem mohlo zdát hraní i poslouchání dechovky zastaralé, složení souboru hovoří o opaku. „Zhruba polovina členů souboru jsou mladí lidé,“ upozornila Hrušková. Věkově velice různorodá kapela v sobě skýtá možnost poslechnout si talentované muzikanty od devatenácti až po osmdesát let.

V repertoáru kapely si na své přijde opravdu každý. „Hrajeme především lidové písně z Čech a Moravy, občas ale zabruslíme i na tenký led vážnější hudby potrápit některého klasika,“ upřesnila Ludmila Hrušková.

Podle jejích slov není Liptalanka plná profesionálů. „Občas se objeví nějaká neposlušná notička, která ne a ne najít správnou cestu mezi linkami notové osnovy. My si ale nechceme hrát na Moravanku ani jinou profesionální kapelu,“ dodala Hrušková. V jejich hře se zračí opravdové nadšení, které přesvědčí posluchače o tom, že jde o dobrou partu nadšených lidí. „Právě proto nám naši posluchači musí nějakou tu „notičku pod pultíkem“ občas odpustit,“ vysvětlila shovívavost obecenstva Hrušková.

Liptálskou dechovou hudbu mohou zájemci slyšet při různých příležitostech. Pravidelně se jim dostává prostoru na akcích, které obec pořádá.

„Hrajeme například při Liptálských slavnostech nebo při oslavách Nového roku, které se poslední roky pořádají u rozhledny Vartovna,“ vyjmenovala Hrušková. Kromě pravidelných akcí nechybí ani akce mimořádné jako při návštěvě prezidenta České republiky v Liptále, při předávání ocenění Vesnice roku 2010 či na oslavách stého výročí založení místního Sboru dobrovolných hasičů.

Vedle větších událostí vystupuje Liptalanka rovněž na akcích komornějších. „Doprovázíme i ostatní akce běžného života. Ať už se jedná o ty veselé, jako jsou oslavy, zábavy nebo svatby, nebo události smutné,“ nastínila Hrušková.

Přestože by se mohlo zdát, že se jedná o kapelu působící jen v Liptále a okolí, není tomu tak. „Už dva roky po sobě jsme zahráli na hasičské zábavě našeho družebního hasičského sboru až v Bělé pod Pradědem,“ podotkla Hrušková.

I když zrovna někde nevystupují, na vavřínech určitě nespí. V současné době usiluje Liptalanka o účast na festivalu dechových hudeb na Hovězí. „Kromě toho se také budeme připravovat na další Liptálské slavnosti, které budou koncem srpna,“ zmínila Hrušková.

Iveta Barabášová