V roce 1920 se vrátil z Ameriky lidečský rodák Josef Sekula. Ve volných chvílích se věnoval hudbě a pořídil si proto baskřídlovku. „Po návratu koupil za peníze, které v zahraničí vydělal, hudební nástroje celé kapele,“ začal s vyprávěním současný kapelník Radim Slovák. Na podzim následujícího roku poprvé vystoupili v devítičlenné sestavě v čele s kapelníkem Sekulou na kateřinské hodové zábavě v Lidečku a začala éra jedné z nejstarších valašských dechovek.

Do dnešních dob se v Lidečance vystřídalo devět kapelníků. Nejdéle na postu zůstal Jiří Buček. Téměř třicet let. Před jedenácti lety přišel do souboru Radim Slovák, který jej v roce 2004 vystřídal. „Začal jsem chodit se zpěvačkou, mojí nynější ženou,“ přiznává s úsměvem Slovák.

V repertoáru Lidečanky jsou skladby z Valašska, Slovácka i Čech. „Hrajeme hlavně valašské věci od Františka Kohoutka, který je učitelem hudební výchovy ve Zlíně a zároveň skladatelem. Hrával u nás. Měl v Lidečku chalupu,“ prozradil kapelník. Dále hrají skladby od Václava Maňase mladšího, který působí v hudební škole ve Valašských Kloboukách, odkud pochází velká část současných členů kapely. „Hrajeme i upravené moderní věci. Například od dirigenta Velkého orchestru Zlín Jaroslava Bílého,“ uvedl Slovák.

Lidečanka hraje ve dvanáctičlenné sestavě. „Z Lidečka však pochází jen čtyři muzikanti, ostatní jsou z Lačnova, Valašských Klobouk, Vsetína nebo Poteče,“ vyjmenoval kapelník.

Dechová hudba hraje na festivalech, přehlídkách, zábavách, plesech, vánočních koncertech a lidových veselicích. Dosud největšího úspěchu kapela dosáhla v roce 1998 na moravském Polka festu, kde obsadila první místo.

Lidečanka navštívila za dlouhou dobu působnosti rovněž takové destinace, jako je Itálie, Polsko, Francie a další země.

Při cestách není nouze ani o zábavu. „Jeli jsme kdysi autobusem hrát do Bystřice. Před vystoupením jsme ale zjistili, že nám chybí noty. Ten, co je měl na starost, se dušoval, že jsou na zadních sedadlech autobusu. Nebyly. Noty zůstaly ve zkušebně. Tak jsme rychle zorganizovali záchrannou akci a naštěstí nám je kamarád přivezl,“ ilustroval hráč na křídlovku.

V srpnu se kapela představí na přehlídce v Pelhřimově. „Tradičně jezdíme také se včelaři a hasiči na Hostýn,“ dodal kapelník.