„Vznikli jsme spontánně. V šestnácti jsme hráli jazz. Hlavně dixieland. Poptávka na Valašsku ale byla malá. Někteří členové navíc emigrovali. Začali jsme tedy hrát žádanější folklor,“ prozradil vedoucí Jan Tkadlec. Jazzová formace se nazývala Žížeň. V sedmdesátých letech se zvedl zájem o folklor. Na Vsetínsku však oproti současnosti hrály jen čtyři kapely. „S cimbálovkou jsme hráli co týden. Od Prešova po Plzeň,“ vzpomíná na zlaté časy organizační vedoucí Jan Tkadlec.

Jasénka měla tehdy problém s dětskou cimbálovou složkou. Úspěšně se tedy zapojili do činnosti sdružení Jasénka a vystupovali jako doprovodná taneční muzika Malá Jasénka. Učil je tehdejší primáš Zdeněk Kašpar. „Jakmile si byl jistý, že jsme připravení, vypustil nás a začali jsme samostatně fungovat,“ řekl Tkadlec. Doba plynula a muzikanti už byli na původní název příliš staří. Přejmenovali se proto na Jasan.

Mezi největší zážitek a zároveň ten v nejvzdálenější lokalitě z té doby, patří podle Tkadlece zájezd na Kypr. „To bylo něco. Kouzelné dobrodružství. Jeli jsme tam jako jeden z prvních souborů na Valašsku. Sedm tisíc kilometrů tam a zpět,“ vzpomíná s úsměvem cimbalista. Folkloristi ve středomoří tehdy prý slavili velký úspěch.

Počet členů se za dlouholetou dobu působení Jasanu ustálil na čísle sedm.

Organizačním vedoucím muziky a cimbalistou je Jan Tkadlec, primášem pak Vlastimil Kříž. Autorství hudebních úprav má na svědomí kontrabasista Pavel Filek, sólovou zpěvačkou Jasanu je Pavla Kneblová. Terc (druhé housle, pozn. redakce) hraje Vlastimil Kozák, kontr na violu Josef Průša, a na violoncello muzicíruje nejmladší členka kapely dvaatřicetiletá Magda Tomečková – Goláňová. Nicméně, jak prozradil, některým členům je už prý více jak 60 let.

Repertoár Jasanu tvoří český, moravský, ale i slovenský folklor.

„Zařazujeme rovněž populární skladby, různé společenské a promenádní evergreeny a jiné,“ připomněl vedoucí kapely s tím, že muzika zvládne hrát na šestnáctihodinovém svatebním maratónu i krátkých vernisážích.

Kapela hraje rovněž na lidových veselicích, klubových večerech u cimbálu i rodinných oslavách. Vystupují přibližně dvakrát do měsíce. „Je to přivýdělek, hrajeme pro radost,“ řekl.

Písně, které muzikanti z Jasanu interpretují, jsou původní i upravené, převzaté z dob působení v Malé Jasénce. „Zachováváme úpravy Zdenka Kašpara, ale náš šikovný kontrabasista řadu z nich inovoval,“ dodává nakonec vedoucí muziky Jasan Jan Tkadlec.