Na zahájení výstavy, které se uskutečnilo uplynulou sobotu, přišla malířce popřát řada valašských umělců a příznivců.

Oslavy s rodinou Janu Dočkalovou-Kobzáňovou teprve čekají. Mezitím ve svém domácím ateliéru v Karolince tvoří další a další obrázky. Jak říká, ani v sedmdesáti končit nehodlá. Malovat chce, dokud jí to zdraví dovolí. Jen letos ji čekají tři další výstavy.

Jedním z dárků k vašim narozeninám byla sobotní vernisáž. Jak se vydařila?

Bylo to úžasné. Byla jsem spokojená a nadšená. Nejvíce mne potěšilo, že přišel i Jožka Laža (Josef Laža je známý interpret valašských lidových písní pozn. redakce). Že na mě ještě nezapomněl (směje se). Výstavě samotné ale předcházela dřina. Stále jsem jen malovala, abychom měli obrázky z čeho vybírat. Až mě z toho bolela hlava i páteř. Ale zvládla jsem to. Vlastně bych ještě klidně malovala dál, pokud by výstava byla později. (úsměv)

U Hofmanů je tedy nyní k vidění vaše nejčerstvější tvorba?

Nedá se říct, že jen ta nejčerstvější. Ze starší tvorby jsou vystavené například moje betlémy. Je ale pravda, že mi obrázků v zásobě nikdy moc nezůstává, proto je na výstavě řada nových.

Že nezůstávají, to je dobře. Je to známka zájmu. I na vernisáži koneckonců zaznělo, že prakticky v každé chalupě visí váš obrázek. To vás jistě těší?

To ano. Dokonce jsem viděla v televizi dokument, ve kterém uváděli, kde všude visí mé obrázky. Nedávno se jeden objevil i v seriálu Doktor Martin, který se natáčel v Karlovicích. Na jednu stranu se ale nedivím. Koneckonců, co jiného pro starší lidi kupovat. Chodí ke mně mladí, aby u mne pro ně koupili obrázek.

Vím, že vás nyní čekají oslavy v rodinném kruhu…

Je to pravda. S rodinou se sejdeme na Čartáku. Bude nás možná kolem dvaceti. Oslavím to se snachou, s vnuky. Na cimbál mi přijde zahrát dcera Broňa i s cimbálovou muzikou Slanina. To bude můj dárek k narozeninám.

I teď, když si spolu povídáme, vidím, že máte rozdělanou práci. Připravujete další výstavy?

Už v květnu budu vystavovat v Zubří. V Lidové galerii a kavárně U dvou koček. Další výstava mne čeká v létě na řezbářských dnech v Karlovicích. A poslední letošní bude vánoční výstava ve Vsetíně v galerii Stará radnice. Někdy počátkem prosince. Tamní prostory bych ale sama nezaplnila. Proto zde budou vystavená i díla mého otce Jana Kobzáně. Já vystavím betlémy.

Máte spočítáno, po kolikáté už budete vystavovat?

Vzpomínám si, že první moje výstava byla asi v sedmdesátém sedmém nebo osmém roce na Flóře Kroměříž. Kolik výstav jsem ale měla celkem, to nedovedu říct. Vůbec si to nezaznamenávám.

Slavíte sedmdesátiny. Ale pokud dobře počítám, je tady i druhé jubileum. Je to právě čtyřicet let, co jste začala malovat. Mám pravdu?

Je to tak. Maluji od mých třiceti let. Malířkou skla jsem se vyučila v Novém Boru. První malbu na sklo jsem dělala podle otcovy skici dvanácti hlav zbojníků. Vzpomněla jsem si, že sám říkal, že by je chtěl přenést na sklo. Výsledný obraz má dodnes u sebe Jožka Laža. V přenášení otcových věcí na sklo jsem potom pokračovala. Malovala jsem především zbojníky. Později také tanečníky. Před dvaceti lety jsem začala dělat také valašské chaloupky. To je titěrná práce, je potřeba vystihnout řadu detailů. Zbojníci se malují lépe (úsměv). Dnes maluji také krajinky.

Předpokládám a doufám, že pověsit malířské řemeslo na hřebík se ještě nechystáte?

To ne. Nicnedělání pro mne není. Ještě že tento svůj koníček mám. Navíc mi pomáhá, když mám největší bolesti či smutek. Sednu si a maluji a jsou hned pryč. Stejné to mají hudebníci, ti si zase zahrají a hned se jim změní nálada.

Jana Dočkalová-Kobzáňová• narodila se 14. března 1946 ve Zlíně, dětství prožila v Jasenné
• vyrůstala v malířské rodině, je dcerou osobitého valašského výtvarníka, akademického malíře Jana Kobzáně a malířky Mlady Kobzáňové
• k samostatné malířské tvorbě se dostala ve třiceti letech
• specializuje se na malbu na sklo, maluje zbojníky, krajiny, valašské chalupy, muzikanty a tanečníky
• je předsedkyní sdružení výtvarníků Urgatina a členkou Spolku pražských betlemářů
• dlouhodobě se podílí na organizaci Řezbářských dnů ve Velkých Karlovicích
• žije a tvoří v Karolince na Horním Vsacku

Související Jana Dočkalová oslaví 70. narozeniny, na Soláni otevřela výstavu sklomaleb