Návštěvníci si mohou prohlédnout dvacet šest originálních obrazů malovaných různými technikami. „K vidění jsou též osobní věci Jaroslava Frydrycha. Například jeho malířský stojan, paleta nebo i klobouk," přiblížila Lenka Přečková, vedoucí odboru kultury města Zubří. Obrazy na výstavu zapůjčila Věra Frydrychová.

Akademický malíř Jaroslav Frydrych se narodil v roce 1928 v Kroměříži. Zemřel v roce 1982 v Rožnově pod Radhoštěm. „Třicet let po jeho nenadálé smrti na něj přijela zavzpomínat řada valašských umělců zvučných jmen, osobních přátel i příznivců malířského řemesla," přiblížila čtvrteční vernisáž Lenka Přečková.

Jaroslav Frydrych studoval na Pedagogické fakultě Palackého univerzity v Olomouci u profesora Jana Zrzavého a na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, a ateliéru Antonína Pelce. „Téměř celý svůj život prožil na Valašku. Těžištěm jeho díla byla portrétní a krajinářská tvorba. Prostřednictvím uhlů, pastelů a barev ve svých obrazech zachytil tváře lidí známých z toulek po Valašsku i krajinu samotnou," připomněla Lenka Přečková.

Dodala, že Jaroslav Frydrych se stal jakýmsi dokumentátorem nelehkého života lidí na Valašsku. Rovněž krajiny z jeho pláten vypovídají o syrovosti, ale zároveň kráse celého regionu.

Výstava díla akademického malíře bude v zuberském Muzeu na Petrohradě přístupná do 4. listopadu. Otevřeno je denně kromě pondělí, vždy od 14 do 17 hodin.