„Kopřivy, popenec, lístky petrklíčů, fialek a pampelišek, libeček a pažitka,“ vyjmenovala polévkové ingredience valašská hospodyně Vanda Vrlová a dodala že všechny tyto bylinky mají blahodárné účinky, a proto je jarní polévka také léčivá.

Do Billovy chalupy lidé nenahlíželi jen kvůli polévce. Na kuchyňském stole ženy v krojích batikovaly vajíčka. Po chemii ani památky, vše bylo přírodní. „Na vajíčko se přiloží lístky hezké byliny, zabalí se pláténkem a povaří v odvaru z cibulových slupek,“ přiblížila tradiční postup Vlasta Křeménková, která velikonoční vajíčka zdobí jedině touto technikou.

V obležení byly také stánky s velikonočními pomlázkami. „Jeden pro dědu, druhý pro sebe, protože žádný nemá a plést je neumím,“ vysvětlil Petr Šejda z Přerova, proč si domů odnáší dva tatary.

Branami Dřevěného městečka proudily po všechny tři sváteční dny tisíce lidí. Od návštěvy je neodradily ani dešťové přeháňky. Bílá sobota se nesla ve znamení velikonočního jarmarku s ukázkami lidových řemesel.

Dnes byly na pořadu jarní obyčeje v podání folklorních souborů z Valašska a Hané. Kromě hudby, zpěvu a tance se z Dřevěného městečka nesl klapot dřevěných trakačů proháněných místními rapačáři.

A co by to bylo za Červené pondělí, kdyby v něm nebylo místo pro svištění tatarů v rukou valašských ogarů a výskot vyplácených cérek? Závěrečná část třídenního programu s názvem Velikonoce na Valašsku začne v pondělí v devět hodin ráno.