U příležitosti tohoto výročí se v obřadní síni obecního úřad v Ratiboři uskuteční od pátku do neděle třídenní výstava jeho děl především z rodinné sbírky.

„Vernisáž je naplánovaná na páteční šestnáctou hodinu," upozorňuje místostarosta vesnice Martin Žabčík. Výstava bude zároveň součástí hodového jarmarku, který se v Ratiboři koná v sobotu.

Jindřich Růžička se narodil v Ratiboři 14. listopadu 1943. Od mládí měl vztah k přírodě a rodnému kraji. Rád se toulával po hošťálkovských a liptálských pasekách, učarovaly mu samorosty.

Coby vyučený elektromechanik několik let působil jako v Tesle v Rožnově pod Radhoštěm a v Třinci, kam se s rodinou za prací přestěhoval.

S dřevořezbou začal v šedesátých letech. Jeho lásku ke dřevu a výtvarný talent u něj objevil profesor Akademie výtvarných umění v Praze Vladimír Pukl. Zpočátku dělal Jindřich Růžička dřevořezby sobě a svým blízkým pro potěšení. Koníček postupně přerostl v celoživotní zá­jem.

Po revoluci odešel do svobodného povolání a přestěhoval se znovu do rodné Ratiboře, kde si vybudoval ateliér.

Vystavoval na Slovensku, v Polsku, v muzeu v Uherském Hradišti, pravidelně jezdil na Hejův nožík do Rožnova pod Radhoštěm. S Volným výtvarným sdružením Valašský názor poprvé vystavoval také na Hvozdenském salonu.

Paradoxně ale nikdy neměl výstavu ve své domovské vesnici.

„Ratiboř je ale jeho řezeb plná, jsou prakticky v každém domku. Byla doba, kdy se jakékoliv kulatiny neobešly bez toho, aby oslavenec dostal Růžičku," říká místostarosta Martin Žabčík.

Řadu řezeb ratibořského výtvarníka má doma stále také jeho švagrová Bohuslava Růžičková. Z chystané výstavy má radost. „Jindřich byl velice přátelský a společenský člověk, a také inteligentní. Dobře se s ním povídalo," vzpomíná na svého švagra Bohuslava Růžičková.

Připomíná také, že Jindřich Růžička byl chodící studnicí nejrůznějších bonmotů a životních mouder, které také uchovával vyřezané na dřevěných tabulkách. „Nevím, kde na všechny ty bonmoty chodil, jestli si je i nevymýšlel sám," usmívá se Bohuslava Růžičková.

Jindřich Růžička zemřel 9. listopadu 2005. Výstava jeho děl začíná v ratibořské obřadní síni v pátek v 16 hodin. Potrvá do neděle.

Hodový jarmark nabídne tradiční řemesla i soutěž o nej klobásu

Ratiboř – Výstava dřevořezeb Jindřicha Růžičky bude mimo jiné zpestření hodového jarmarku, který se v Ratiboři koná tuto sobotu od 8 do 17 hodin.

Centrum vesnice bude vyčleněné pro tradiční řemeslníky a drobné výrobce a prodejce. Ve stavení vedle obecního úřadu, které Ratiboř získala do svého vlastnictví před dvěma lety, budou také k vidění tradiční řemesla. „Bude to například drhnutí peří nebo vyšívání krojů. Budou se zde také vyřezávat fujary, škrábat husí vajíčka a péct bramborové placky," přiblížil místostarosta Ratiboře Martin Žabčík.

Svůj um předvedou na hodovém jarmarku také umělecký kovář Josef Kovář z Jarcové a tvůrce dřevěných soch Rostislav Zimek z Mikulůvky. Po celý den bude návštěvníkům vyhrávat Dechová hudba Miklovci, hlad příchozí zaženou mysliveckým gulášem, grilovanou vepřovou kýtou či valašskou kyselicou.

Tradiční součástí ratibořského jarmarku bude také soutěž o nejlepší klobásu. Začíná v devět hodin, vyhlášení výsledků se odehraje ve 14 hodin.