Návštěvníci si prohlédnou historický textil a tapisérie, jež prošly v posledních dvou letech restauračním procesem nejen v Moravské gobelínové manufaktuře ve Valašském Meziříčí.

„V projektu jsou zpracovávány předměty z šestnáctého až osmnáctého století výjimečné kvality z předních evropských center výroby tapiserií, jako je francouzský Aubusson, belgické Audenaarde a především Brusel," upřesnila Adéla Beranová z Muzejního a galerijního centra.

Svým rozsahem je projekt unikátní. „Žádná jiná instituce dosud neuskutečnila v tak krátkém čase podobně rozsáhlé restaurování historických tapiserií. Všechny předměty, které jsou součástí projektu, také dosud nebyly nikde vystaveny," řekla ředitelka Uměleckoprůmyslového musea Helena Koenigsmarková.

Vedle prezentace samotných zrestaurovaných děl se návštěvník na výstavě seznámí také s průběhem restaurátorských prací prostřednictvím restaurátorských zpráv a videa, které průběh restaurování dokumentuje.

„Díky projektu bylo zatím ošetřeno čtyřiadvacet předmětů: osm tapiserií a šestnáct liturgických textilií. Pro restaurování byly vybrány tapiserie výjimečné kvality z předních evropských center výroby tapiserií," upřesnila Martina Lehmannová, která projekt vede a je zároveň autorkou výstavy.

Celková částka za restaurátorské práce zatím přesáhla 7,8 milionu korun. V současné době běží výběrové řízení na restaurování tapiserie nazvané Caesar v bitvě o Faros.

Předpokládaná částka za restaurování tohoto díla se pohybuje okolo 575 tisíc korun. Jedná se o vzácnou tapiserii z bruselské dílny Hieronyma Le Clerca z let 16801690.

Vernisáž Umění restaurovat začíná v Muzejním a galerijním centru v Meziříčí dnes v 18 hodin. Výstava potrvá do 30. října.

Kromě výstavy se dnes od 11 hodin koná ve freskovém sálu Muzejního a galerijního centra také mezinárodní konference Restaurování, konzervování historického textilu