„Bude to takový průřez vývoje lyžování na Valašsku. K vidění bude historické oblečení, lyže či vázání z období první světové války i doby poválečné,“ pozval iniciátor výstavy Dušan Anděl.

Právě on s nápadem uspořádat výstavu historie lyžování na Valašsku přišel. „Cyklistika i lyžování mě doprovází celý život. Na výstavě je spousta mých předmětů, které jsem za ty roky nashromáždil,“ přiblížil Anděl.

Cílem výstavy je podle Anděla zvýšit povědomí lidí. „Zjistil jsem totiž, že lidé mají mnohdy celkem naivní představy, co se lyžování týče,“ vysvětlil.

Nápad i snahu pracovníci Informačního centra v Karlovicích vítají. „Byl to takový společný nápad. Máme totiž k dispozici staré lyže a sáně. Dalšími předměty jsme výstavu rozšířili,“ přiblížila pracovnice Informačního centra Zdenka Mouleová.

Expozice je přínosná i kvůli tomu, že je v České republice dosud jen jedno muzeum lyží.

„Výstavu trvající až do třináctého března jsme navíc spojili s Českým zimním srazem turistů. Na ten se zatím přihlásilo už dvě stě šedesát lidí,“ podotkla Mouleová. Turisté, kteří se plánovaného srazu zúčastní, mohou výstavu zhlédnout za zlevněné vstupné.

Po zahájení vernisáže mohou její účastníci využít autobusu, který je odveze do penzionu Gaudeamus v Pluskovci. Slavnostní otevření totiž mimo jiné zpestří i beseda se sportovcem a cestovatelem Radko Linhartem z Dolní Bečvy.