Stalo se tradicí, že úvodní představení nové divadelní sezony má ve Vsetíně dobročinný rozměr. Vedle herců přispívají také vsetínští sportovci. „Začali jsme před třemi lety s hokejisty, minulý rok se přidali také fotbalisté. Letos přibyli ještě volejbalisté, nohejbalisté i tenisté," prozradil režisér Divadla v Lidovém domě Pavel Rejman.

Výtěžek z prvního představení věnovali divadelníci v uplynulých letech do Nadačního fondu pro rozvoj vsetínské porodnice. Částka činila téměř 70 tisíc korun. „O přesném využití peněz informuje diváky při úvodním představení příští čtvrtek lékař Martin Janáč ze vsetínské porodnice," řekl Pavel Rejman.

Mateřské centrum peníze využije pro výukovou místnost

Letos se pomoc divadelníků a sportovců zaměří na Rodinné a mateřské centrum Vsetín, které oslavuje čtrnáctý rok fungování. Díky sponzorům doznalo o prázdninách několika změn, jež už potřebovalo. Poslední úpravy se totiž datují do roku 2009. V červenci se tak v centru malovalo, natíralo, stěhovalo a nakupovalo.

K dalšímu zvelebení nyní pomůže veškeré vstupné z již vyprodaného prvního představení divadelní sezony ve Vsetíně. „Účel, na který peníze použijeme, je pevně stanovený. Poslouží k financování úprav výukové místnosti pro rodiče," netajila Renata Trličíková z Rodinného a mateřského centra Vsetín.

Kurzy i manuální činnost

Centrum totiž nabízí rodičům nejrůznější vzdělávací aktivity, například jazykové kurzy, kurzy počítačové gramotnosti, či kurzy rozvíjející takzvané rodičovské a partnerské kompetence. „Sem spadá péče o dítě, komunikace v partnerství a v rodině, výchova a podobně," vysvětlila Renata Trličíková. Kromě toho mohou zájemci vyzkoušet kreativní činnosti, které slouží k udržování a posilování manuální zručnosti, udržování pracovních návyků i k prevenci syndromu čtyř stěn.

Zacílení peněžní pomoci na Rodinné a mateřské centrum Vsetín není jedinou novinkou, kterou vsetínští divadelníci letos představí. Změn částečně doznal i herecký soubor Divadla v Lidovém domě. Představitelku titulní role Winnifred v komedii Limonádový Joe Kateřinu Mrlinovou, které v brzké době začnou mateřské povinnosti, vystřídala Pavlína Hanáková. „Jsem moc ráda, že se můžu tohoto představení účastnit a že mne lidé v souboru přijali mezi sebe. Je to čistá radost, být s nimi na scéně. Zkoušky si opravdu užívám," netajila nová posila kolektivu Pavlína Hanáková. Další změny si diváci všimnou také v roli Dakota Kida. Toho místo Tomáše Kotase ztvární Marcel Hanzal.

Vedle repríz Limonádového Joea čeká příznivce Divadla v Lidovém domě také jedna premiéra. Na listopad připravují herci uvedení nové komedie Manželský poker. Zkoušet ji začali už o prázdninách. Začaly už také přípravy na přehlídku Divadelní Vsetín, které se uskuteční v březnu 2016.