Začne tam totiž 7. valašský krajkářský a řemeslný trh.

„Návštěvníci během dvou dnů uvidí tradiční textilní techniky. Svá díla předvedou také keramici, košíkáři, řezbáři, šperkaři, skláři, dráteníci či výrobci svíček. Školu bude zdobit paličkovaná i šitá krajka, batika, frivolitky a malované hedvábí,“ přiblížila členka Valašského krajkářského a řemeslného spolku Dana Šmelcerová.

Z textilních řemesel nebude chybět předení, tkaní na stavu, krosienky nebo takzvané karetkové tkaní. „Vystavené výrobky budou na prodej a spolu s nimi si mohou zájemci nakoupit také materiál a pomůcky, které potřebují ke své vlastní tvorbě,“ uvedla.

Veškerý program se uskuteční v budově Středního odborného učiliště stavebního, které se nachází v blízkosti valašskomeziříč­ského náměstí. Páteční akce začne od 14 hodin a potrvá do 18 hodin. V sobotu lze jarmark navštívit od 9 hodin. Na neděli organizátoři připravili dílny. „Jsou určené pro ty, kteří už jsou ve výrobě trochu zběhnutí. Letos budeme paličkovat a vyrábět pasparty. Zavítají k nám lektoři z Prahy. Na kurzy je nutné se přihlásit na našich stránkách www.valasskykrajkarsky.cz,“ doplnila Šmelcerová.

Návštěva trhu bude pro všechny inspirací při výběru vánočních dárků. Předvánoční atmosféru navodí malířky vánočních ozdob, perníkáři nebo výrobci mýdel a voňavých bylinkových pytlíčků. Ročně přiláká jarmark do Valašského Meziříčí kolem dvou tisíc lidí. Organizátorka uvedla, že kromě místních jsou pravidelnými hosty i Slováci. „Letos máme třeba nahlášený zájezd z Chomutova. Jsme rádi, že se o nás takto ví,“ řekla.