Typické valašské včelí úly zhotovili účastníci tří tvůrčích dílen, které se ve zdejším informačním centru uskutečnily letos na podzim. „Vedle profesionálních řezbářů se na jejich vzniku podílel například student, akademický malíř, učitelský pár i zámečník či dřevorubec.

Většina z nich vyřezávala včelí úly poprvé,“ uvedl za pořádající ochránce přírody Milan Orálek. Mezi nabízenými exponáty včelích klátů na aukci nechyběl pan hajný, dáma s odhaleným poprsím, kočka.

„Ale i strýc Parúbek s nosem nahoru a typickou bradavicí, nápadně připomínající vlivného českého politika. Zájem o něj ale nebyl,“ dodal Orálek. Z nabízených osmnácti včelích úlů bylo při aukci prodáno šest, většina z nich však nezůstane v zahradách u domků na Pulčíně, ale poputují do obcí na Zlínsku a také Uherskohradišťsku.

Jedni z účastníků aukce dokonce zakoupili úl svému dědečkovi jako vánoční dárek, v obci Hovězí navíc bude sloužit k původnímu účelu, tedy chovu včel. Kláty, které nebyly při sobotní aukci vydraženy, půjdou tento víkend do volného prodeje.

Zájemci je mohou získat v informačním centru Pulčín a cena jednoho úlu se bude pohybovat v rozmezí od devíti set do tisíce korun.