Hudebníci se snaží společně s tanečníky oživit pradávné bystřické tradice. Za třináct let vystupování se původně čistě rodinná muzika rozrostla o další členy. Uměleckým vedoucím muziky je flétnista Libor Obšivač, primáškou Anna Adamcová. „Začali jsme hrát s děckama. Manžel Jan zpívá. Ve hře na cimbál jsme zapojili dceru Annu, Petra hraje kontry na violu. Nechybí ani syn Jeník,“ vyjmenovala členy rodiny vedoucí celého folklorního souboru Anna Adamcová. Sedm let pomáhala kapele Hana Žáková-Jurčáková, místo ní poslední dobou basu podpírá Pavel Bolek. Protože se podle slov primášky dcera Anna vdala do Blanska, a už tolik nemůže, na cimbál vypomáhá Jarda Knazjl. Muzikanty občas doplní i Ondřej Kopecký. Do hry se zatím jen zpěvem zapojuje i jedenáctiletý synek. Brzy by měl zastat post houslisty. „Zpívá ze stejně starou sousedkou Terezkou Majerovou duety,“ prozradila Adamcová.

Cimbálová muzika Troják se snaží navázat na známou tradiční Zezulkovu cimbálovou muzik, která po Valašské Bystřici a okolí vyhrávala na konci devatenáctého a v první polovině dvacátého století. „Hrajeme písně po našem staříčkovi Janu Stavinohovi. Oba rody jsou provázané,“ prozradila rodinné kořeny Adamcová s tím, že se snaží o to, aby bystřické písničky a tance zůstali jako vzácný klenot dalším pokolením. Tradice se podle ní vytrácela. „Když jsem byla mladá, hrála jsem v rožnovské Javořině, strýci u nás v rodině zpívali. Řekla jsem si, ať z toho naše děcka nevypadnou a zažijí, co my,“ vysvětlila důvod oživení folkloru v obci Adamcová.

Muzikanty mohli nedávno lidé vidět po boku muziky Kotár v rožnovském skanzenu, která cédéčko plné starých písniček a vyprávění příběhů z Bystřičska vydala.

Hudebníci se podílejí na rozvíjení valašskobystřič­ských lidových tradic, vystupuje při nejrůznějších zvykoslovných jako jsou dožínky, kácení máje a společenských příležitostech v obci i festivalech. Spolupracují se slavným portášským sborem.

Není náhoda, že se muzika jmenuje právě Troják. Název valašského souboru i muziky byl odvozen od hory Tanečnice, nejvyšší ve Valašské Bystřici. Má tři vrcholy a jeden z místních názvů je Troják. Na hoře se sbíhají hranice tří sousedních dědin: Hutisko-Solanec, Nový Hrozenkov a Valašská Bystřice.

Před deseti dny se kapela vrátila z Rumunska, na což má primáška ještě živé vzpomínky. Muzikanti zažili propastný rozdíl mezi chudobou a bohatstvím i srdečnost a ochotu místních venkovanů.

V nejbližší době vystoupí Troják na Portášských slavnostech, které se konají v červenci doma, ve Valašské Bystřici.