Živá „antologie“ žánrů, které jsou základními kameny populární hudby, začala v Kulturním zařízení na Malé scéně za oponou jako dvoudenní akce.

Dnes obsahuje jedenáct koncertů, na nichž vystupují umělci ze sedmi zemí a dvou kontinentů. Většinou v mezinárodních sestavách, které propojují různé interpretace daných žánrů.

„Valašské Meziříčí je skutečným městem kultury, ale založit a udržet tradici jazzové přehlídky se nám tu léta nedařilo,“ vzpomíná dramaturg Jarních jazz & bluesových dnů Karel Prokeš.

„V osmdesátých letech jsem inicioval vznik dvoudenní jazzové přehlídky, kterou pořádal M-klub, a po úspěšném rozjezdu to překvapivě hned druhým ročníkem dojelo na nezájem publika. Zkoušel jsem pak vymýšlet různé formy propagace jazzu, M-klub byl tenkrát pro ten žánr ideálním prostorem. Dařilo se jednotlivým akcím, zabíraly koncerty konkrétních osobností, ale vcelku to nikam nevedlo. Lidé nechodili na jazz, ale na historky Laca Decziho,“ směje se dramaturg.

„Až mnohem později na Malé scéně, která v Kulturním zařízení vznikla v roce 2012, jsme zkusili tu kombinaci jazzu a blues v různých formách, tradičních i trochu exotických, uvést jako cyklus koncertů v předplatném. A tento model při pečlivém výběru účinkujících začal fungovat do té míry, že jsme loni projekt rozšířili o podzimní mutaci a získali podporu Ministerstva kultury i zřizovatele, tedy města Valašského Meziříčí. Nadevším je ale důvěra návštěvníků našich programů.

Vnímám to jako pozoruhodný úkaz. Úplně se to otočilo. Lidé chodí na koncerty umělců, od nichž neslyšeli ani notu, jejichž jména vidí poprvé na našich plakátech. Velmi si toho vážím, je to úžasná situace, ale zároveň z toho plyne značná odpovědnost. Není nic jednoduššího, než ztratit tu léta získávanou důvěru,“ konstatuje organizátor.

Po čtyřech „rozehrávkách“, o které se letos v lednu a únoru postaraly zpěvačky Elles Bailey a Bianca Rose z Velké Británie, jejich krajan kytarista a zpěvák Mike Ross a americký bluesman Big Daddy Wilson s italskými hudebníky, čeká teď návštěvníky koncertního cyklu šest koncertů při zakoupení permanentky za šest stovek a jeden přídavek mimo předplatné.

Pro někoho to bude 7. dubna koncert britského saxofonisty Toma Smithe s jeho mezinárodním kvartetem, pro jiné až 1. května vystoupení americké formace Dustin Arbuckle & The Damnations, podle druhu zakoupené permanentky.

Tu část koncertního cyklu, na níž bylo možné zakoupit permanentku, zahájí v neděli 3. března vycházející hvězda britského blues Matt Long v triu s českými hudebníky Matějem Černým a Tomášem Vokurkou. Fenomenální kytarista a zpěvák Matt Long, dosud známý především z úspěšné kapely The Catfish, je právě na startu své sólové dráhy.

Se svým vlastním triem předskakoval například Aynsleymu Listerovi a trochu překvapivě napsal nové písně se zpěvačkou Katie Bradley. Stojí za zmínku, že oba zmínění umělci se v programech Malé scény již představili. Aynsley Lister je navíc prvním umělcem, který na Jarních jazz & bluesových dnech vystoupil.

Ve čtvrtek 21. března přijede z Velké Británie kytarista a zpěvák Tom C. Walker se svou čtyřčlennou skupinou, zaměřenou na blues, funk a soul. Walker studoval hudbu u producenta Richarda Digby Smithe z kultovního labelu Island Records.

Zkušenosti pak sbíral mimo jiné v texasském Austinu a doma ve Velké Británii prošel „školením“ rockových a bluesových veteránů, kteří psali historii britské pop music v sestavách The Moody Blues, Manfred Man, The Blues Band a The Move.

Na festivalu Ealing Blues předskakoval Tom C. Walker kapele Mungo Jerry legendárního zpěváka Raye Dorseta, kterou jsme zde viděli v programu Folk Blues Beat Festivalu Valašský špalíček 2018.

Jarní jazz & bluesové dny poctí návštěvou také hudebníci ze sousedního Slovenska. Známý bluesman Juraj „Dura“ Turtev v neděli 24. března přijede s formací Dura & Blues Club, která se tu s různých modifikacích už několikrát objevila.

O týden později, v pondělí 1. dubna, se na Malé scéně představí americká zpěvačka Aimeé Allen, jíž doprovodí u nás známý Američan rakouského původu Walter Fischbacher na klávesy, český hudebník Petr Dvorský na kontrabas a německý bubeník Ulf Stricker. A dalším jazzovým esem v rukávu letošní dramaturgie je Tom Smith Quartet.

Britský saxofonista v neděli 7. dubna přiveze další mezinárodní formaci, v níž se představí ruský pianista Daniel Bulatkin, jeho krajan Max Makagonov na kontrabas, a bubeník z našeho regionu Petr Nohavica, který zde už hrál v triu amerického kytaristy Assafa Kehatiho.

Šestým účastníkem koncertního cyklu v předplatném bude v neděli 28. dubna v Londýně usazený bluesrockový kytarista a charismatický zpěvák Jack J. Hutchinson, o němž Classic Rock Blues Magazine napsal: „Jack J. Hutchinson je jedním z těch, kteří se narodili pro soul a blues".

Jack postupně sdílel pódium s řadou nejznámějších britských bluesových hudebníků a ve studiích spolupracoval s Jeffem Beckem, Vanem Morrisonem i skupinou Bad Company.

„Přidanou hodnotou“ a pomyslnou tečkou za pátým ročníkem jarního cyklu bude 1. května koncert amerického zpěváka a harmonikáře Dustina Arbuckla z Kansasu a jeho skupiny The Damnations.

Dustin po patnácti letech a sedmi albech rozpustil úspěšnou sestavu Moreland & Arbuckle a vyrazil vstříc novému dobrodružství se slovy: „Lidi, berte to vážně, kapela The Damnations je ohnivý, energický, rock’n’rollový hit. Tohle zkrátka musíte vidět.“

AUTOR: Ondřej Smolka