„V noci při domovní prohlídce jsme zadrželi výrobce pervitinu, který se navíc vyhýbal nástupu výkonu trestu, a dvě mladé ženy z Uherského Brodu,“ komentoval Bartys zatčení pachatelů. Amatérského chemika detektivové sledovali již třetí měsíc a doposud mu prokázali už tři případy, kdy pokaždé uvařil až pětatřicet gramů drogy. Policisté však mají podle Bartyse indicie, naznačující, že muž vařil drogu denně. „V případě prokázání tak rozsáhlé trestné činnosti by se zřejmě jednalo o největší případ z poslední doby,“ upozornil Bartys.

K zatýkání v Suché Lozi si strážci zákona z Uherského Hradiště přizvali poprvé v historii řešení případů souvisejících s drogovou kriminalitou také zásahovou jednotku z Brna. Největším problémem pro muže v kuklách byl útočící pitbul, kterého museli při zajišťování dvorku zastřelit.

Chemik a narkoman v jedné osobě vždy místa, kde drogu vařil, střídal a až schizofrenně hlídal. Policisté zatím vědí, že vedle Suché Lozi působil v Nivnici a Uherském Brodě. Přestože místní lidé podle sucholožského starosty Petra Gazdíka tušili, že se v domě děje něco nekalého, závěrečné odhalení pro ně bylo šokem. „Není to však první drogový případ v obci. K něčemu podobného tu došlo už před dvěma lety,“ doplnil Gazdík, který byl středečnímu zásahu přítomen coby starosta obce.

Zatímco výrobce drog je už ve vyšetřovací vazbě, jeho dealerům policisté zatím nedokázali, že pervitin prodali osobě mladší patnácti let. Trojlístku tak za výrobu a šíření drogy hrozí až desetileté vězení. Na takovou policejní akci vždy podle pracovníka centra pro drogově závislé Jakuba Mořického, který má Uherský Brod na starosti, odběratelé nějak reagují. „Ti, co berou drogu déle, si ji opatří jinde, no a začátečníci prostě chvíli bez pervitinu vydrží,“ dodal Mořický. Na Brodsku teď údajně není možné sehnat pervitin. „Neděláme si ale iluze, že by zadržené v blízké budoucnosti někdo nenahradil,“ poznamenal Bartys s tím, že hradišťští kriminalisté odhalili letos již desátou varnu pervitinu. V loňském roce zajistili policisté z Uherskohradišťska sedm varen pervitinu, v roce 2005 to byly čtyři.