Stačí se jen pozorně dívat a člověk nalezne výtvory z polystyrenu nalepené i na těch nejnápadnějších místech, například na stěně přímo proti bočnímu východu ze Zlatého jablka nebo u podchodu na autobusové nádraží. „Nejde mi o to zničit ty stěny, ale něco jim dát, obohatit tady ty šedé ulice,“ sdělil autor několika z nich, který si říká Trygo.

Pod termínem street art se skrývá množství různých projevů. „Má různé definice. Jde o alternativní formu komunikace, lidovou typografii, výtvarné umění nebo dokonce trestně postižitelný vandalismus,“ vysvětlil historik umění, kurátor několika výstav o street artu a autor knihy, která tento sektor mapuje, Tomáš Pospiszyl.

Představitelé ruky zákona vnímají street art pouze jedním způsobem, a to jako nelegální činnost, na kterou platí trestní zákon. „Jedná se o přestupek a jeho autor může být pokutován až do výše patnácti tisíc korun,“ sdělila mluvčí zlínské policie Šárka Škubalová. Velmi těžko se pouliční umělci chytají. „Většinou to nalepují v noci, takže se to špatně dokazuje,“ dodala Škubalová.

Problémy s policií berou tvůrci street artu jako nutné zlo. „Už jsem se s nimi střetl, byl to smutný večer. Vyvázl jsem s přestupkem,“ konstatoval Trygo. Některé negativní reakce ale chápe. „Já se ani nedivím, že to někteří lidé nemají rádi. Když to někam nalepím a pak to někdo strhne, jde to dolů třeba i s omítkou a město to musí zas celé předělat,“ dodal autor polystyrenových figurek.

Názory veřejnosti na tento druh činnosti se různí. „Mnoho lidí tuto autonomní tvorbu ve veřejném prostoru vůbec nepostřehne, další ji považují za znečišťování prostředí a potírají ji, jiní ji třeba sbírají,“ popsal Pospiszyl. Podle slov mluvčí zlínské policie může být na umění tisíc názorů.

„Pokud je to však na místech, kde to hyzdí, tak se o umění nedá hovořit,“ je přesvědčena mluvčí Škubalová.

Slovníček

Street art – forma pouličního umění, jehož tvůrci pracují ve veřejném prostoru často anonymně a bez formálního vzdělání. Jeho tvůrci malují, sprejují, lepí nálepky, stříkají přes šablony a vytvářejí prostorové objekty. Vzhledem ke způsobu distribuce je street art klasifikovatelný jako trestný čin.

Crew – skupina lidí, která společně tvoří a vylepuje svá díla.

Graffiti – druh výtvarného projevu vytvořený sprejem, jedná se často o stylizovaný podpis autora.

Chrom – stříbrné graffiti, často se objevuje na fasádách budov nebo na vlacích.