Kapela od začátku produkovala také vlastní skladby: téměř padesátka jich vyšla na hudebních nosičích, nebo jsou volně ke stažení ze stránek skupiny. Stram vznikl na troskách bigbítového bandu Komplex, který na Horním Vsacku soupeřil s tehdy populární skupinou Sevak, zkoušející v Huslenkách.
Halenkovský Komplex se po letech hraní dostal do krize a kapelu postupně opustil baskytarista, bubeník i klávesista.

„Mezi služebně staršími to koncem poslední sezony už viditelně vřelo, několikrát se na zkoušce pohádali. Bylo jasné, že tahle ponorková nemoc se dostala do chronického stadia,“ vzpomíná kytarista Michal Mikulenka, který v Komplexu odehrál poslední dvě sezony. Nakonec se skupina rozpadla úplně. „Jednou jsem si šlapal na kole a proti mně typický modrý trabant Slávka Kopřivy. Ani nevypnul motor a hned spustil, že má plán.

Chtěl postavit úplně novou kapelu. Byl hodně přesvědčivý, takže mě dlouho přemlouvat nemusel,“ popisuje Michal Mikulenka. Kytaristé přizvali Vlastíka Štefelu z Valašské Bystřice, který se vrátil z vojny a už předtím Komplexu jako bubeník několikrát vypomohl. Baskytary se chopil Dan Výchopeň z Valašské Polanky a za klávesy usedl Jaroslav Basel z Bystřičky, jehož brzy vystřídal Milan Volčík.

Nová skupina si dlouho nemohla zvolit jméno. „Inspirovala mě Slávkova zatvrzelost, tak jsem spíš z legrace navrhl pracovní název Sdružení tvrdohlavých rockerů a metalistů. Ostatním se to ale jako zkratka zalíbilo, a tak vznikl Stram,“ vysvětlil Mikulenka. Z Halenkova se však skupina musela vystěhovat, tamní obecní úřad chtěl totiž prostory zkušebny pronajímat podnikatelům.

První demo natočila kapela dva roky po vzniku

Také jsme dostali nůž na krk. Buď aparaturu vrátíme, nebo si ji máme odkoupit. Nebylo by na co hrát, tak jsme vzali to nejnutnější a celý rok hráli zadarmo, abychom věci splatili,“ přiblížil Štefela. Pomocnou ruku skupině podal hostinský Josef Zádilský, takže muzikanti několik měsíců zkoušeli v hospodě Pod Černým, později Obecní úřad Huslenky nabídl zkušebnu po skupině Sevak, která v porevolučním období, kdy o živé kapely přestával být zájem, zanikla.

„Pro kapely to nebyla lehká doba, někdy se hrávalo jen za dopravu nebo pivo, nás to ale bavilo, takže jsme to moc neřešili,“ popsal Vlastimil Štefela. Skupina od začátku produkovala vlastní skladby. První demo album natočila už dva roky po svém vzniku pod režijním vedením bývalého kytaristy Sevaku Vojty Kocůrka.

„Jejich tvorba mě příjemně překvapila, navíc mi už začal chybět bigbít, takže jsem se ke Stramu po dokončení nahrávek přidal,“ popsal kytarista, který vydržel až do současnosti. V roce 2001 nastoupil zpěvák s výrazným hlasem Jirka Pirník. Ten už předtím se skupinou natočil vlastní skladbu Pojď, která vyšla v roce 1998 na albu Na Ochmeloff! Ve Stramu se vystřídala celá řada muzikantů, právě před rokem na post baskytaristy nastoupil Dan Káčer, který nahradil Jirku Hladkého.

Aktuální sestava:

Jirka Pirník – zpěv. Svým silným hlasem je schopen přehlušit i lokomotivu. Kapele přispívá také svými hudebními nápady a texty.
Vojta Kocůrek – kytara. Ve Stramu muzikantsky nejostřílenější, veřejně vystupuje od roku 1981. Pomalý, ale pečlivý.
Michal Mikulenka – kytara. Stejně jako hraní ho baví vymýšlení nových písniček.
Vlastimil Štefela – Kromě jedné sezony, kdy si odskočil do skupiny Vivien, hraje ve Stramu od samého začátku.
Dan Káčer – baskytara. Pro podobu s frontmanem Kabátů mu fanynky daly přezdívku Vojtek. Pokud má volno, vypomáhá v různých kapelách, zejména si oblíbil cimbálovky.

Nejbližší vystoupení:

14. července – Huslenky, areál U rybníčku, od 20 hodin. Oslava patnácti let kapely. Hosté: Dan Výchopeň a skupina Kobent. Více na stránkách kapely www. stram. cz.