Lidové libreto s využitím moravských a slovenských písní chystá Valašský orchestr lidových nástrojů společně s Domem kultury Vsetín u příležitosti 10. výročí založení orchestru. S pověstí Heleny Mičkalové s názvem Co sa Karlovjanom stalo aj nestalo si pohrála autorka scénáře a libreta Ivana Kašparová. Režie se ujal šéf Divadelního souboru Masarykova gymnázia Vsetín a člen Divadelního souboru Jana Honsy Karolinka Miroslav Urubek.

Osloboděná slibka je svým pojetím a obsahem v oblasti lidové kultury ojedinělým dílem. Slibkou se stala dívka, která se zaslíbila chlapci, ale neprovdala se za něj. Od velké lítosti umřela a ani po smrti neměla pokoj. Jako „bílá roba" vydávala hrůzostrašné zvuky ryrýkání. Byla nebezpečná tím, že svou oběť utancovala.

Hlavními postavami zpěvohry o slibce jsou Anička a Janíček. Už jako malí si spolu hrávali. Když dospěli, zamilovali se do sebe. Hlavně matka Aničky však lásce nepřeje. Janíček odchází do služby a Anička si musí vzít bohatého Fanúše. Žalem umírá. Janíček se vrátí zpět do rodné vísky a truchlí. Zjistí, že se Anička vdala. Vysvobodí ji z jejího prokletí? To se dozvědí diváci až na premiéře.

„V hlavních rolích se představí publiku Klára Blažková- -Obručová, sólistka Brněnského orchestru lidových nástrojů, a Rudolf Danajovič, choreograf a někdejší vedoucí taneční složky Vojenského uměleckého souboru písní a tanců Ondráš Brno. Dále uvidíte valašskou zpěvačku Pavlu Kneblovou, Martina Rožnovjáka, v dětském podání potom Kristýnu Kašparovou, Terezu Kašparovou a Marka Hromadu," představil hlavní postavy umělecký vedoucí Jiří Kašpar.

Taneční choreografie zpěvohry Osloboděná slibka pocházejí z dílny Jaroslavy Špačkové, bývalé tanečnice státního souboru písní a tanců z Prahy a dlouholeté úspěšné pedagožky na ZUŠ Vsetín, která si v libretu zahraje matku Aničky, a dále Rudolfa Danajoviče.

Ivana Kašparová jako vedoucí dětského folklorního souboru Vsacánek připravila pro své svěřence 1. dějství zpěvohry hry Na pasínku. Scénu vytvořila Miroslava Němcová, učitelka výtvarného oboru na ZUŠ Vsetín. Sbor tvoří vybraní členové souborů Vsacánek, Vsacan, Kotár, Jasénka, CM Kordulka, různých pěveckých sborů i mimovsetínských spolků a kumštýřů. Součástí orchestru jsou také členové dechové hudby Polančanka.

Mladé, ale úspěšné

Valašský orchestr lidových nástrojů patří na Vsetínsku k nejmladším hudebním seskupením. Podobně jako cimbálové muziky z regionu zpracovává převážně materiál národopisného charakteru. Od roku 2002, kdy byl orchestr založen, odehrál řadu úspěšných představení jak na území města, tak i mimo něj a natočil své profilové CD v Českém rozhlase Ostrava.

„Zhudebněný baladický příběh nenaplněné lásky v koloritu lidové mystiky a poetiky uvedeme 11. listopadu a 2. prosince v Domě kultury Vsetín. Začátky představení jsou naplánovány na 16 hodin. Věříme, že udělá radost mnoha divákům," dodává Jiří Kašpar.

Autor: Marie Šidlová