„Kdysi za dávných dob létaly na Pulčiny čarodějky až z rumunské Transylvánie. Kvetl tady kvítek, který jim dodával sílu,“ vypráví čtyřiasedmdesá­tiletá Anastázie Žídková, předsedkyně občanského sdružení Vesničko má milovaná. „Jedna z nich ale upadla a omráčena zůstala ležet pod skalami až do rána. Její družky mezitím odletěly zpátky. Nešikovná čarodějka se časem uzdravila, a když viděla, jak těžký mají lidé v hornatém kraji život, začala jim pomáhat. Tak se z ní stala čarodějka dobrodějka,“ vysvětlila seniorka.

Přímo pod skalami, na němž se ve středověku vypínal hrad, ležela osada Plučiny, od níž byl později odvozen název nedaleké obce Pulčína. Letopisy uvádějí, že už kolem roku 1500 byla obec pustá a vylidněný zůstal i hrad.

Pulčín, který spadá pod Francovu Lhotu, dnes nemá ani sto stálých obyvatel. „Těsně po válce tam žily necelé čtyři stovky lidí, ale polovina jich odešla do pohraničí, hlavně na Šumpersko,“ říká kronikářka Ludmila Vráželová, která se sama v Pulčíně narodila.

I ona připomněla půvab místa, nad nímž se jako jemná pavučina vznáší tajemství starých legend. „Říká se, že v Hrubčenkách, nedaleko skal, se lidem zjevoval černokněžník. Přímo ve skalách jsou poklady, které zase hlídá Bílá paní a dělá to dobře, protože je dosud nikdo nenašel,“ zmínila čtyřiaosmdesátiletá kronikářka.

Obě pulčínské rodačky působí na svůj věk neobyčejně vitálním dojmem. „Ona trocha té síly tajemného kvítku přešla i na nás,“ prozradila se šibalským úsměvem Anastázie Žídková. Sedmý Slet čarodějek dobrodějek se uskuteční v sobotu (26.4.) v Pulčíně.