„Se zoologickou zahradou ve Zlíně spolupracujeme rok a jsme rádi, že jsme i tam našli přátele, kteří jsou pro každou legraci," říká herec a mluvčí divadla Josef Kubáník.

Připomenul předchozí akce, kdy herečka Květa Fialová dostala k narozeninám lachtana Oskara, divadelníci se zúčastnili turnaje v pétan-que, rozsvítili vánoční strom a dnes už je proslulé i aprílové odpoledne, během kterého se herci i s ředitelem divadla nechali zavřít do pavilonu primátů.

„Když jsme viděli, jak náš pan šéf polyká živé červy, to dostalo i nás," vybavuje si Kubáník.

Nebylo proto divu, že se zlínská zoo a Slovácké divadlo opět dohodly na společné akci. Během ní všemi návštěvníky obdivovaný gorilí samec Bosso oslaví 40. narozeniny s hvězdou uherskohradišťského souboru Jitkou Joskovou, která v červnu slavila třicátiny.

„Kulaté narozeniny tak velkých osobností jsme nemohli nechat bez povšimnutí, zvláště když je slaví skoro ve stejný den," potvrdila Romana Bujáčková ze zlínské zoo.

Dodala, že si váží smyslu pro humor uherskohradišťských divadelníků.

„Je to přesně ta parta, která dělá hezčí dny. Můžeme vymyslet sebebláznivější nápady a ona do toho jde s chutí a naplno," dodává Bujáčková a těší se na sobotní odpoledne, kdy oslavy vyvrcholí.

„Návštěvníky čeká spousta překvapení, ale hlavně doufáme, že se pobavíme a že společně přivítáme prázdniny, jak se sluší a patří," uvedla Bujáčková.

Doplnila, že právě v sobotu se v areálu zoo mohou návštěvníci zapojit třeba do tipovací soutěže.

„Navíc mohou našim oslavencům Bossovi a Jitce přinést i neotřelé dárky. Jitka Josková a ošetřovatelka Marcela Čechová, která se stará o Bossa, vyberou každá ten nejoriginálnější. Na vítěze čekají hezké odměny roční permanentní vstupenka do zoo a lístky do Slováckého divadla na představení dle vlastního výběru," uzavřela Bujáčková.

Celá akce začíná v areálu zoologické zahrady v sobotu ve 14.15 hodin u expozice goril nížinných.

Fakta o oslavencích

GORILA NÍŽINNÁ - BOSSO

latinský název: Gorilla gorilla
rozměry: délka těla - 1,7m, váha 160kg
prostředí výskytu: Zoo Zlín, expozice poblíž zámku Lešná
rozmnožování: zatím bez úspěchů
potrava: téměř vegetarián – zelenina (oblíbený pórek), ovoce (nejraději banány nebo mango), větvičky ovocných stromů (speciálně meruňky a plané trnky). Ohrožení v přírodě: gorily patří mezi kriticky ohrožená zvířata. Spolupráce zoo: Zoo Zlín se účastní evropského záchovného programu.

Samec gorily nížinné Boss v ZOO Lešná ve Zlíně.Víte, že:
- tlupu samic a mláďat vede nejsilnější „stříbrohřbetý" samec. Toto pojmenování se odvíjí od barvy srsti na zádech, která u vedoucích samců má stříbrošedou barvu.
- známé bouchání dominantního samce na hruď představuje hrozbu, která může být doprovázena řevem a házením vegetace. Samec takto hájí svoji skupinu.
- gorily mají velmi dobrý zrak, vidí navíc barevně.
- ke vzájemnému dorozumívání používají širokou škálu výrazů tváře, tělesnou gestikulaci a hlasové projevy včetně kňučení, mručení, dunivých či rachotivých zvuků vyjadřujících uspokojení i poplašného štěkotu.

Bosso, samec gorily nížinné
Žije ve zlínské zoo od roku 1997, kdy k nám přišel z izraelské zoo Ramat Gan. Za tu dobu se stal doslova oblíbencem všech návštěvníků. U expozice, kterou obývá společně se svou partnerkou Juditou, se zastaví každý. Podle jeho ošetřovatelek patří mezi nejimpozantnější gorilí samce nejen v českých, ale i evropských zoo. Na svůj věk je ve velmi dobré fyzické i zdravotní kondici, gorily se totiž dožívají většinou kolem 45 let. Navíc pokud bychom chtěli stáří Bossa porovnat s lidským věkem, museli bychom jej vynásobit dvěma.
K jeho nejoblíbenější potravě patří banány, hrozny a mango, ovoce však vzhledem k velkému kalorickému obsahu dostává jen jednou denně. Daleko větší porci jeho jídelníčku představuje zelenina. Bosso denně spořádá kolem 6kg potravy, vše zapíjí bylinkovým čajem z meduňky, lípy a heřmánku.

HEREČKA - JITKA JOSKOVÁ

latinský název: Acteursis virtuosis
rozměry: výška - stabilní, váha - proměnlivá (hlavně večer), délka - nečekaná.
prostředí výskytu: velké sály
rozmnožování: zatím neprozkoumáno
potrava: drobní i větší obratlovci, savci, tu a tam i zelí.
ohrožení v přírodě: vzhledem k tomu, že je jediná na světě, je značné.
spolupráce zoo: plemenná kniha ani záchovný program prozatím neexistují.

Jitka JoskováVíte, že:
- dostala nabídku z Národního divadla, ale odmítla ji a zůstala věrná Slováckému divadlu.
- její nejproslulejší rolí byla Liška Bystrouška. V jejím předvádění je tak dokonalá, že ji nedávno nechtěli pustit z návštěvy zoo.
- typickou vlastností jsou výkřiky radosti a tu a tam se nekontrolovatelně uklání v domnění, že je v divadle a právě končí představení.

Jitka Josková
Patří k nejobdivovanějším tvorům uherskohradišťského divadla, má blízko k chameleonovi, a to především schopností dokonalé proměny. Sama přiznává, že nejoblíbenější potravou je cokoliv masitého. Když na jaře dostala sněženky, udělala si je na špeku. I přes střední věk patří k nejzachovalejším členům souboru Slováckého divadla, pravidelně cvičí, ovládá bojové umění a velmi vysoký věk slibuje i věčně dobrá nálada. Herečka momentálně připravuje jednu z hlavních rolí v novince Višňový sad, jež vzniká v drastické režii ruské Oxany Smilkové. Jitka Josková jako jediná přežívá bez újmy na zdraví, a to i duševním.

Související článek:

Vyhrajte se Zlínským deníkem dárky od zoo a Slováckého divadla