Příznivci činohry se mohou těšit na sedm souborů. Domácí rožnovskou ochotnickou scénu bude reprezentovat pořádající divadlo DiGoknu s hrou Frankenstein a soubor Div.Och s představením Venkovský felčar.

Dále se představí Divadlo Stodola z Jiříkovic se současnou francouzskou fraškou Ať žije bouchon!, divadlo Dialog z Brna s kabaretní show Limonádový Joe, soubor Blic z Ostrožské Nové Vsi s komedií ve slováckém nářečí Jak to vidí ryby? a samostatně Anna Jančová, členka divadla Napište si výpověď z Považské Bystrice v monodramatu Posledné želanie.

„Naše pozvání letos přijala také profesionální Divadelní společnost Františka Kreuzmanna z Prahy, z čehož máme velkou radost," netajila zakladatelka a režisérka pořádajícího souboru DiGoknu Ilona Zámečníková. Herci Divadelní společnosti Františka Kreuzmanna divákům představí své zpracování Sonetů od Williama Shakespeara. 

Nápad uspořádat v Rožnově festival amatérského divadla se zrodil v hlavě Ilony Zámečníkové. Jak sama říká, vedly ji k tomu tři hlavní důvody.

„Za prvé divadlo miluji. Je to nádherný umělecký obor, ve kterém se snoubí slovo, hudba, pohyb, emoce i vášně," vylíčila Ilona Zámečníková.

Druhým důvodem je skutečnost, že se sama divadlu dlouhou dobu věnuje. Soubor DiGoknu oslaví příští rok deset let své existence.

„Za tu dobu jsme objeli hodně míst a poznali jiné nadšence, kteří se divadlu věnují. Chceme se s nimi dál setkávat a společně si zahrát. A nejen s nimi," přiblížila režisérka a ředitelka festivalu.

Třetím motivem pro založení možná nové tradice byla podle ní absence podobné přehlídky v Rožnově.

„Myslím si, že ve městě akce toho typu velmi chybí. Divadla je podle mě v Rožnově málo, amatérské téměř vůbec. Přehlídka žádná," shrnula Ilona Zámečníková.

Festival Na lúce nabídne vedle sedmi divadelních představení také dva koncerty. Vystoupí rožnovská písničkářka Beata Bocek a slovenská funk-jazzová kapela B'gandža band.

Pořadatelé nezapomněli ani na děti. V pátek už hodinu po poledni pro ně bude připravená výtvarně-hudebně-divadelní dílna, ve které si budou moci vyrobit vlastní loutky, zahrát si s nimi divadlo a zazpívat si. Dílnu povedou výtvarníci a loutkáři z Prahy, manželé Petr a Dana Heroldovi a písničkářka Beata Bocek.

Festival se koná za každého počasí. Jeviště i hlediště jsou zastřešené. Začátek programu přehlídky pořadatelé naplánovali na páteční třináctou hodinu. První divadelní představení Ať žije bouchon! v podání Divadla Stodola z Jiříkovic začne týž den v osmnáct hodin.