V roce 2005 hrál sólově na festivalu Valašský špalíček a loni na jaře jej v M-klubu doprovázel znamenitý hudebník Glenn Keating. Nyní Egan vystoupí v triu Jape Band. Spolu s ním zahraje hráč na různé nástroje Matt Bolger a bubeník Ross Turner.

Třicetiletý multiinstrumentalista Richie Egan je nepřehlédnutelnou postavou irské hudební scény. Patří k okruhu známého hudebníka a producenta Davida Kitta, je baskytaristou rockové kapely The Redneck Manifesto a pod přezdívkou Jape vydává vlastní desky. Jako sólista debutoval v roce 2003 albem Cosmosphere, na němž spojil v podstatě folkové písně s elektronickými experimenty.

Druhá Eganova deska The Monkeys In The Zoo Have More Fun Than Me (Opice v ZOO si užijí víc legrace než já) získala v soutěži RTE Guide cenu za nejlepší irské album roku 2004. Richie se zde představil jako disponovaný zpěvák, výrazný melodik a zručný aranžér. Nahrávky, které jiskří vnitřním napětím, postavil na šťavnatém zvuku kytar s elektronickým kořením, inspirace etnickou hudbou nebo gregoriánským chorálem střídají instrumentální pasáže, jež nenudí ani v rozsáhlejších plochách.

„Vždy jsem poslouchal spoustu divné muziky, všechno, co mi připadalo zajímavé, co mělo zvláštní melodii,“ říká Richie Egan. „Proto asi přirozeně skládám a hraju písničky, které jsou trochu neobvyklé a zvláštní. Jsem rád, že přesto, nebo snad právě proto, jsou pro posluchače přitažlivé,“ směje se irský písničkář, jehož skladby mají rockovou energii i folkovou sdělnost.

První Richieho kapelou byli punkoví Parasite, ale později stíhal souběžně hrát hned v pěti skupinách. Mezi respektované hudebníky jej zařadilo angažmá v souboru Davida Kitta, který na své úspěšné albumcover verzí The Black and Red Notebook nahrál i Eganovu písničku Haunt Me.
Nyní se David Kitt podílel na produkci Eganova EP Jape Is Grape, kde písničkář na několik způsobů rozehrál variace hudebních motivů svého velkého hitu Floating z alba The Monkeys In The Zoo Have More Fun Than Me a přidal taneční skladbu Christopher & Anthony i folkovou píseň Young Man.