Poprvé v Evropě bude k vidění stodvacetimetrový videomapping do korun stromů, který vytvoří nevídanou kulisu místním koncertům. Na festivalu, kterému Česká eventová asociace udělila prestižní titul nejlepší event České republiky, a který v mezinárodní soutěži Best Event Award Worldwide získal cenu za 3. nejlepší event světa, vystoupí řada známých umělců.

Připomeňte prosím, jak se zrodila myšlenka uspořádat festival takového formátu, jakým je Světlo Valmez?

Akce podobného typu, jako je Světlo Valmez, jsem viděl při návštěvě Singapuru a také francouzského Lyonu a natolik mne zaujaly, až jsem si řekl, že něco takového musím zrealizovat i doma ve Valašském Meziříčí.

Už na první ročník si našlo cestu sedm tisíc návštěvníků, očekávali jste takový zájem?

Neočekávali. Naše ideální představy o návštěvnosti prvního ročníku byly, že by mohlo přijít tak dva tisíce lidí. To, že jich nakonec dorazilo sedm tisíc, a následující rok dokonce dvacet dva tisíc, bylo opravdu milé překvapení a my věříme, že letošní ročník a jeho bohatý program přitáhne ještě více návštěvníků.

Vydařený premiérový ročník byl korunován nejprve oceněním nejlepší událost v republice a následně třetí nejlepší událost na světě. Překvapil vás takový úspěch?

Že se umístíme na předních místech žebříčků jsme opravdu nepředpokládali a velice nás to potěšilo. Do soutěží jsme se navíc nepřihlásili sami, udělal to náš technologický partner AV MEDIA. Už to české ocenění bylo obrovským překvapením, světové jsme nečekali vůbec, a to přesto, že je Světlo Valmez dle mého názoru jedinečnou a unikátní akcí, obzvlášť ve městě velikosti Valašského Meziříčí. I to byl jeden z důvodů, proč jsme ocenění získali. V tak malém městě se totiž festival tohoto rozměru nikde na světě nekoná.

Pojďme si přiblížit, jak bude vypadat letošní ročník festivalu? Jak se oproti předchozím dvěma ročníkům změní, rozroste? Na co se mohou návštěvníci těšit?

Vzhledem ke stoupajícímu zájmu jsme se letos rozhodli festival prodloužit. Bude tedy poprvé dvoudenní. Další změnou je rozšíření plochy. Trasa festivalu povede od Náměstí až do zámeckého parku Kinských. A vůbec za největší novinku letošního ročníku považuji to, že jsme v počtu instalací a videomappingů poprvé největším festivalem světla v České republice. Návštěvníci se mohou těšit nejen na 3,3 kilometru dlouhou procházku mezi jedenatřiceti světelnými atrakcemi, ale i na dvacet koncertů českých a slovenských hvězd a gastro festival, kde budou moci ochutnat spoustu exotických jídel. Děti bude určitě lákat interaktivní hra s Youtubery Housewars, ve které se proti nim budou moci utkat. Ta bude promítána přímo na jednu z městských budov. Nadchne je jistě také kouzelný les, ve kterém se budou moci podílet na tvorbě jedné ze světelných instalací.

Jaké videomappingy a světelné instalace budou k vidění? Jak budou tematicky zaměřené? Kteří umělci se na letošním ročníku představí?

Letos se přijedou se svými světelnými instalacemi a videomappingy pochlubit umělci z tuzemska i zahraničí. Promítat bude třeba americký manželský pár z Bostonu, Andrew a Alyssa Ringler, vystavovat zase například Miloslav Fekar, který ztvární mimo jiné měnící se přírodu během ročních období. Milan Cais, zpěvák skupiny Tata Bojs, na festivalu nejen zazpívá a zahraje, ale přiveze i vlastní umění. Co to bude, je až do poslední chvíle překvapení, podobně jako u ostatních vystavovatelů. Z videomappingů bych rád zmínil Zámek Kinských, který bude po celou dobu festivalu vyzdoben promítanými obrázky ekologické udržitelnosti očima dětí z předfestivalové soutěže, které se během jarních měsíců účastnilo sedm set šedesát žáků okolních základních a mateřských škol. Každý z nich tak bude mít jedinečnou příležitost vidět svůj obrázek v obrovských rozměrech.

Jaké technologie se na festivalu využívají?

Na festivalu využijeme techniku za více než šedesát milionů korun, a to od technologických špiček, jako je ROBE, AV MEDIA, 3apes a Showtacle. Máme ty nejsilnější projektory v České republice.

Jaký bude hudební program festivalu?

Hudební program bude bohatý. Začne v pátek v o půl šesté odpoledne známými filmovými melodiemi v podání zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů. Na dvou pódiích, která budou umístěna v zámeckém parku, bude ke slyšení také zpěvačka Lenka Dusilová, zmiňovaná skupina Tata Bojs nebo Zrní, Katarzia, Vložte kočku, Para a další.

Kromě hry světel a hudebních vystoupení nabízí Světlo Valmez i další program…

Ano. Kromě gastrozóny, kde bude k ochutnání jídlo z Afriky, Bulharska, Itálie, Holandska, Latinské Ameriky nebo Srí Lanky, mají návštěvníci možnost zúčastnit se workshopů, přednášek či diskuzí. Speciální formou PechaKucha mohou diskutovat například o startupech a investicích. Členové spolku Paralelní Polis zase zájemcům vysvětlí, co je digitální sebeobrana nebo jak fungují platby kryptoměnami. Budou také promítat několik filmů o internetu, hackerech, nezávislosti či svobodě.

Na který z nabízených programů se Vy osobně těšíte nejvíce?

Já osobně se nejvíc těším na stodvacetimetrový videomapping do korun stromů, který bude doprovázet hlavní koncerty. Vznikne tak tepající les plný živých bytostí a zvířat. Nic podobného ještě v Evropě k vidění nebylo. Moc se těším na udivené výrazy návštěvníků a pevně věřím, že toto propojení bude naprosto ohromující a kouzelné.

Jak velký tým lidí se podílí na přípravě a organizaci festivalu? Jak dlouho trvá příprava?

Na festivalu pracujeme v podstatě od ukončení minulého ročníku. Takovou akci je potřeba připravit opravdu detailně, nesmí se stát, aby se na místě něco nepovedlo, nefungovalo a podobně. Pokud bych měl počítat hodiny strávené na organizaci, nedopočítám se. Intenzivně nás na přípravě Světla Valmez pracuje dvacet pět. Lidí, kteří se budou starat o hladký chod veškerého dění v průběhu festivalu, je však více než sto sedmdesát.