První den se uskutečnil u zvoničky na Soláni. Kvůli počasí museli organizátoři na poslední chvíli dění přesunout z venkovního amfiteátru do vnitřních prostor.

Špatné počasí však zájemce od návštěvy akce neodradilo. „Jsme tady zhruba od jedné hodiny. Viděli jsme například soubor Břeclavan a cimbálovou muziku Kotár," prozradili Marcela Outratová z Ostravy a Michal Slovják z Olešné.

O festivalu se dozvěděli přes Marcelina syna Jana Outratu, který zde spolu s dalšími třinácti účastníky tančil odzemek. „Nejmladšímu tanečníkovi bylo sedm let," prozradila organizační ředitelka festivalu Alena Vašutová.

Vítězem soutěže o nejlepšího tanečníka v mužském valašském tanci odzemku se nakonec stal Jakub Ekart ze souboru Vsacan ze Vsetína.

Pro nevhodné podmínky museli pořadatelé zrušit soutěž v tanci obuškovém.

Kromě odzemkářů se lidem na akci představily folklorní soubory z Čech, Slovenska i Polska. „Součástí festivalu byl také hudební a pěvecký pořad „Písničky od tří řek", kterým jsme vzdali poctu nedávno zesnulému Janu Rokytovi staršímu," dodávala Vašutová.

V neděli se akce tradičně přesunuje do Velkých Karlovicích, kde se opět představí všichni sobotní účinkující.

Chce být leteckým mechanikem a tančí odzemek

Folklorní festival na Soláni už tradičně divákům nabídnul soutěž o nejlepšího sólového tanečníka v mužském valašském tanci odzemku. Jedním z účastníků byl také osmnáctiletý Jan Outrata z Ostravy (na snímku).

Tančení odzemku se věnuje už dva roky. „Dostal jsem se k němu přes kamaráda Petra Mílka, který tento druh tance už několik let provozuje," uvedl osmnáctiletý tanečník.

Osmnáctiletý Jan Outrata z Ostravy tančí odzemek už dva roky.

Příprava na vystoupení bývá podle něj náročná. Na trénincích především běhají. „Navštěvuju různé soutěže v odzemku. Zatím jsem se ale na žádné z nich na předních příčkách neumístil," pokračoval Jan Outrata.

Kromě tančení odzemku navštěvuje také ostravský folklorní soubor Ševčík. Ten funguje už více než šedesát let a zaměřuje se na předvádění valašských tanců a folklóru. „Poprvé jsem do něj začal chodit po školce. Bude to zhruba dvanáct let," řekl mladík.

Není jediným kdo se u něj v rodině lidovým tancům věnuje. „Má o rok mladší sestru, která v souboru také tančí," prozradil odzemkář.

V současné době chodí na střední průmyslovou školu v Ostravě. Učím se na leteckého mechanika. Je to práce, kterou bych v budoucnu rád dělal," dodal Jan Outrata.