„U příležitosti jeho třicátých narozenin ji ve výstavní síni městského úřadu uspořádali jeho přátelé a známí, on sám se jí však kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu už nemůže zúčastnit,“ inforovala mluvčí Vsetínské radnice Eva Stejskalová. Přesto říká, že se mu splnil sen.

„Moc jsem si přál dožít se svých třicátých narozenin a při této příležitosti uspořádat jubilejní výstavu svých prací. A to se mi splnilo,“ říká spokojeně Petr Čapák, jemuž lékaři už v dětství diagnostikovali svalovou dystrofii. Na tuto zákeřnou chorobu již před několika lety zemřel jeho bratr, Petr se však nehodlal se svým osudem smířit. Jeho život se tak stal dlouhým a těžkým zápasem, kde vítězí jen silná vůle a touha po životě. Žil naplno a intenzivně, snažil se nepromarnit čas. A vědomí toho, že jeho den se blíží, ho popohánělo dál a dál k další práci a tvorbě.

Petrův zápas s nesnázemi života je tak plný vítězství, z nichž se umí upřímně radovat a ještě rozdávat kolem sebe úsměvy a dobrou náladu. „Všechna jeho zde vystavená výtvarná díla jsou vlastně taková malá vítězství a současně je to způsob komunikace se světem. S tím nejbližším i vzdáleným,“ říká o Petrově tvorbě Eva Trčálková, vedoucí stacionáře Naděje, jejímž klientem Petr je.

Petrovy obrazy tak již byly k vidění nejen na Vsetíně, ale i v Praze, Olomouci, Opavě, Krnově, Poděbradech, Luhačovicích či v Kolíně. Kromě výtvarné tvorby se však Petr věnoval i skladatelské tvorbě. Od roku 1999 střídavě koncertoval, skládal hudbu a psal texty.

Výstava, která mapuje Petrovu celoživotní výtvarnou tvorbu, bude otevřena ve výstavní síni vsetínského městského úřadu až do 5. června, denně od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin.