Expozice je rozdělena na dvě části. „První se věnuje zbraním a výrobkům, které továrna dodávala zejména pro armádu. Druhá část představuje současné firmy, které v areálu působí a vyrábí dnes,“ vysvětlil kurátor výstavy Pavel Mašláň.

Návštěvníci mohou obdivovat více než tři stovky exemplářů, které zahrnují znehodnocené originály, či makety výrobků speciální techniky, kterou továrna dodávala zejména pro armádu. K vidění jsou zbraně, munice, pyrotechnické výrobky, rozbušky, ale i civilní výrobky továrny.

Čtěte také: Davaj, davaj, křičel ozbrojený lupič na pošťačku. Od pošty odjel jejím autem

Velkou zásluhu na vzniku výstavy má Ondřej Němčák, který poskytl exponáty ze své soukromé sbírky. Povoláním pyrotechnik pracuje v jedné z firem, která pokračuje v odkazu bývalé Zbrojovky. Sbírat předměty, které se dříve vyráběly ve vsetínské Zbrojovce i ve Zbrojovce Jablůnka je jeho záliba. „Jsem rád, že se mi podařilo shromáždit téměř kompletní sbírku. Je to většina výrobků, které se v obou závodech vyráběly. Kromě věcí, které jsou nedostupné, protože zůstaly na dně oceánu na ponorkách, nebo potopených lodích,“ vysvětlil Němčák.

Díky rozsahu a vlastnostem exponátů museli pracovníci muzea zvolit jiný způsob expozice než je obvyklé. „Řada předmětů je dost těžká, nemohli jsme využít klasické umístění do skleněných vitrín. Smontovali jsme regály a k ochraně před odcizením použili kovovou síť,“ vysvětlil kurátor Mašláň.
Výstava je na zámku k vidění do 10. června.

Čtěte také: Meziříčští záchranáři vyjíždějí z nové stanice